Společnost Lumius ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku ukončí dodávky elektřiny a plynu zákazníkům. Firma to oznámila v tiskovém prohlášení.

„K tomuto kroku nás přinutila přetrvávající bezprecedentní situace na velkoobchodních trzích s energiemi…“ sdělil jednatel Pavel Miklas.

Zásah hasičů u požáru domu v Pržně.
Nedělní požár dřeva v rodinném domě v Pržně způsobil škodu 150 tisíc korun

Lumius, jak navázal, činil veškeré kroky k zajištění distribuce. Ale ceny řečených komodit za poslední půlrok stouply mnohonásobně a firma nezvládala nároky na financování obchodování. „Pro naše zákazníky to však neznamená přerušení dodávek,“ vzkázal Miklas.

Do hry totiž – stejně jako při nedávném krachu dalšího distributora Bohemia Energy – vstoupil takzvaný dodavatel poslední instance. Lumius působící téměř dvacet let pod mottem „Svět plný energie“ zastavil prodej elektřiny i plynu velkoodběratelům i domácnostem.

„U nás od nich občané moc neodebírali. Vím, že dodávali i větším firmám,“ nechal se slyšet David Novák, starosta Sviadnova.

David Stypka.
Před rokem zemřel zpěvák a textař David Stypka. Kapela Mirai mu věnovala klip

Obec s asi 2200 obyvateli podle něj problém Lumiusu (jenž si tu postavil docela velkou a reprezentativní budovu) pravděpodobně nepocítí.

„O lidi i firmy, jež mají u této společnosti smlouvy, a nachází se na distribučním území ČEZ Distribuce, jímž je celý Moravskoslezský kraj, se automaticky po dobu maximálně šesti měsíců postaráme v rámci režimu dodavatele poslední instance. Nikdo se nemusí bát, že by zůstal bez dodávek elektřiny. A je na každém, aby z režimu DPI přešel co nejdříve na standardní smlouvu, což samozřejmě znamená výhodnější ceny,“ řekl Vladislav Sobol za skupinu ČEZ.

Lumius získala licenci na obchod s elektřinou a zemním plynem v roce 2002, nejprve ho rozjížděla ve velkém a s otevíráním trhu se postupně orientovala na konečné zákazníky (především střední a větší). Patřila i k průkopníkům fixací cen za energetické komodity.

K TÉMATU

Společnost Lumius je už několikátým dodavatelem energií, který v Česku od poloviny loňského října oznámil ukončení činnosti. Prvním byla Bohemia Energy, která dodávala energie asi 900.000 klientům.

"Cena obou komodit se v posledních šesti měsících nepředvídatelně několikanásobně zvýšila a ani výhled není příznivý. Společnost činila všechny nezbytné kroky k zajištění dodávek pro své zákazníky a vyjednávala s bankou i obchodními partnery. Vývoj trhu a stále se zvyšující vysoké nároky na finanční zajištění obchodování, včetně aktuálně operátorem avizovaného dalšího navýšení zajištění, však neumožňují pokračovat v činnosti," uvedla společnost Lumius.

Dodala, že navíc čelila nedodání plynu od dvou zahraničních partnerů, se kterými spolupracovala déle než deset let.

Lumius není v úpadku ani insolvenci. Zákazníky firma o ukončení dodávek informovala, její zákaznická linka je nadále k dispozici. Firma uvedla, že v poslední době měla zhruba 5500 odběrných míst, kterým poskytovala dodávky elektřiny a plynu. Znamená to přibližně 1500 zákazníků. Většina jich je chráněna institutem dodavatele poslední instance, a mají tak dodávky elektřiny a plynu zajištěny.

Společnost Lumius vznikla v roce 2002 jako ryze česká firma, kterou je dosud. Uvádí, že byla aktivním účastníkem na většině významných obchodních míst Evropy a společně s řadou bilaterálních smluvních vztahů měla možnost velmi flexibilně pracovat s nákupním portfoliem elektřiny i plynu.

V roce 2020 dosáhla firma podle výroční zprávy čistého obratu 3,9 miliardy korun a její čistý zisk činil 237,6 milionu korun. Zákazníkům v Česku dodala 1,25 terawatthodiny elektřiny a 1,89 terawatthodiny plynu. Má okolo 50 zaměstnanců. (ČTK)