Na površích ošetřených touto technologií dochází takřka nepřetržitě k likvidaci všech mikroorganismů, jako jsou bakterie a viry. Jedná se o nejmodernější dostupnou technologii v rámci EU. K aplikaci přípravku TiZonic byly vybrány ty nejrizikovější kontaktní plochy v areálu Letiště Leoše Janáčka Ostrava, jejichž prostřednictvím může dojít k přenosu infekce na člověka. Pečlivě byly vybrány plochy, kde dochází k největší kumulaci a pohybu osob, jako jsou např. příletová zóna, odbavovací prostory, WC, okolí bufetu a podobně.

Bývalý závod ArcelorMittal Ostrava, dnes Liberty Ostrava. Ilustrační foto.
Lidé v Liberty Ostrava chtějí přerušit výrobu. Vedení: Stálo by to miliardy!

Technologie se na plochy aplikuje jednorázovým nástřikem přípravku s nanočásticemi TiO2. Samotná aplikace probíhá v řádech desítek minut. Tato technologie nefunguje krátkodobě jako běžná dezinfekce, kdy mezi jednotlivými sanitacemi neexistuje žádný dezinfekční účinek, nýbrž dlouhodobě, bez přerušení účinku.

Koloidní roztok s obsahem nanočásticTiO2 je přírodní, ekologický a bez vedlejších účinků. Žádné mikroorganismy si na tento materiál nedokážou vytvořit rezistenci. Technologie byla vyvinuta v Japonsku, kde byla léta testována a její účinnost v praxi ověřena. Touto technologií byla v souvislosti s masovým rozšířením koronaviru ošetřena v Japonsku například mezinárodní letiště, hotely a další prostory.

Nápadem se inspirovaly na sociální síti ve skupině Česko šije roušky.
Řetězová reakce šití roušek. Přidal se i Lanex, firma vyrábí i desinfekci

Její aplikaci lze doporučit zejména všude tam, kde dochází k větší kumulaci lidí – např. v prostředcích hromadné dopravy, na nádražích, ve vlacích, autobusech, v hotelích, veřejných bazénech, saunách, ve zdravotnických zařízeních, ve školách a školkách, na úřadech, ale také v domovech pro seniory, kteří patří k nejohroženější věkové skupině, pokud jde o přenos infekčních nákaz, ale také ve zdravotnických zařízeních.

Jak technologie funguje? Nanočástice oxidu titaničitého ihned při aplikaci pevně přilnou k povrchům, na které jsou aplikovány, okamžitě se spojují a vytvářejí tzv. aglomeráty. Díky obrovské adhezi se tyto částice nemohou uvolňovat do prostředí.

Moravskoslezský kraj získal 10 000 respirátorů FFP2, které přednostně dostanou praktičtí lékaři.
KONEČNĚ! Kraj má 10 000 respirátorů FFP2, dá je lékařům

Na ošetřeném povrchu pak částice fungují jako fotokatalyzátor, kdy vlivem působení světla vyvolávají nepřetržitý jev zvaný fotokatalýza. V praxi to znamená účinný rozklad a eliminaci bakterií, virů, spor plísní. Zcela zásadní je cílené využívání antivirových účinků fotokatalýzy při epidemiích nebo pandemiích v prostorách se zvýšenou kumulací lidí.

Dnes je zřejmé, že v současné době kromě fotokatalýzy neexistuje žádná jiná dlouhodobá ochrana před nebezpečnými mikroorganismy. Účinky inovativní japonské nanotechnologie založené na fotokatalýze jsou v praxi dlouhodobě ověřeny nejen v zahraničí, ale dnes i v mnoha zařízeních Moravskoslezského kraje, a celé ČR – např. v šesti nemocnicích v MSK, v sanitních vozech, ve vozech městské policie a Policie ČR a v desítkách mateřských škol.

Snažte se pomoci svým sousedům. Zvlášť, pokud se jedná o seniory. Nevystavujte je ještě většímu riziku.
Studenti psychologie pomohou osamělým seniorům

„Na základě výsledků stovek měření hygienické čistoty ošetřených povrchů byla prokázána až 80% účinnost technologie. Jedná se o nový unikátní prvek pasivní ochrany proti infekcím a virům, který je vysoce účinný,“ říká Jaromír Hanačík, jednatel společnosti NanoZone, která je výhradním importérem této technologie do zemí EU, a doplňuje: „Tento unikátní přípravek s nanočásticemi oxidu titaničitého jsme na letišti plošně aplikovali pouze za symbolickou částku, představující manipulační poplatek. Rozhodli jsme se tak na základě aktuální situace okolo šíření koronaviru COVID-19. Považujeme se za dobrého souseda a tento vstřícný krok bereme za zodpovědný přístup nejen vůči občanům, kteří využívají služeb letiště, ale i vůči Moravskoslezskému kraji, aby si v praxi mohl ověřit účinnost technologie a okamžitou pomoc v boji proti bakteriím a virům bez rozdílu! Jedná se o dlouhodobé preventivní opatření, které dokáže ochránit občany nejen nyní, ale třeba i za dva až tři roky. Určitě dobrá investice do budoucna.“

„V současné složité situaci vítáme každou možnost, jak snížit riziko možné nákazy virem a zabezpečit pro naše cestující a zaměstnance co nejbezpečnější prostory. Zároveň jde o preventivní opatření dlouhodobého charakteru, a nejen o jednorázovou akci,“ uvedl Michal Holubec, provozní ředitel společnosti Letiště Ostrava, a.s.

NanoZone, s.r.o. – je ostravská společnost, která získala licenci na inovativní hygienickou nanotechnologii s obsahem částic TiO2 pro celou EU a další země. Tato unikátní technologie byla vyvinuta v Japonsku před více než 10 lety. Cílem byla ochrana lidského zdraví a preventivní opatření před riziky přenosu infekčních nákaz.

Společnost NanoZone, s.r.o., splňuje všechna legislativní a bezpečnostní nařízení pro uvádění této technologie na trh EU. NanoZone, s.r.o., poskytuje on-line služby v oblasti poradenství a odborných konzultací k možnostem využití nanotechnologie pro všechny zájemce.

Online reportáž