Zvonili u dveří bytů v domě v centru Ostravy a jeho obyvatelům nabízeli levný plyn. Dva muži ale nepochodili. Lidé totiž využili nového tržního řádu, který zakazuje podomní prodej, a zavolali si na pomoc městské strážníky. Podobných případů policisté řešili za měsíc fungování nové vyhlášky už devět.

„Lidé se na nás obrací a mnozí z nich se na naší zelené lince také informují o tom, co vše vlastně nový tržní řád zakazuje," říká mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová. Případ, který se v těchto dnech stal v centru města, nakonec skončil ve správním řízení.

„Muži strážníkům tvrdili, že žádný plyn nenabízí a pouze si dělají průzkum. Svědkové ale vypověděli opak a jedna z obyvatelek domu dokonce přinesla smlouvu, kterou s muži podepsala," popsala případ z posledních dní Vladimíra Zychová. Dvojice ale trvala na svém, a případ proto půjde do správního řízení a podomním prodejcům hrozí až dvousettisícová pokuta.

Chtějí se bránit

Na podomním prodeji si založila životnost například firma D2D, která má pobočku také v Ostravě. Její zaměstnanci chodí k lidem přímo do bytů a nabízejí jim energie. Nový tržní řád jim řádně zkomplikoval práci.

„Samozřejmě že vydávání obecních a městských vyhlášek, které zakazují podomní prodej, nás vysoce poškozuje, a jsme přesvědčeni, že je i tento způsob regulace trhu v rozporu s právem na svobodu podnikání a volný trh," uvedl výkonný ředitel D2D Pavel Rek. Doplnil, že firma se chce bránit. „V tomto směru podnikáme i příslušné právní kroky," konstatoval.

Nový tržní řád zakazuje také takzvaný pochůzkový prodej.

Už by se tedy nemělo stávat, že vás budou na ulici obtěžovat a nutit vám novou smlouvu například u mobilního operátora. Právě to se ale v uplynulých dnech dělo například před obchodním centrem Forum Nová Karolina. „Smlouvy s nimi přímo nesepisujeme. Jen jim nabízíme služby, takže to není prodej jako takový. Smlouvy jim pak posíláme poštou nebo dojdou do pobočky," řekl Deníku prodejce, který se z obav o ztrátu zaměstnání bál zveřejnit své jméno.

Nový tržní řád začal platit před měsícem. Díky němu se také už podařilo z Masarykova náměstí „vytěsnit" ohyzdné stánky, kde se prodávalo levné zboží. Přesně totiž vymezuje místa, kde mohou trhovci ve městě prodávat.

Za porušení tržního řádu hrozí právnickým osobám pokuta až dvě stě tisíc korun, fyzickým osobám pak třicet tisíc korun.

„Zákaz pochůzkového prodeje se netýká oficiálně schválených charitativních akcí," řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Také různé průzkumy, pokud pod nimi není maskován prodej, mohou být na ulici prováděny jako doposud.