„Jednání se zúčastnil i provozní ředitel OKD Pavel Hadrava. Ten uvedl, že pokud budou pokračovat výsledky, jakých tato šachta dosahuje letos, je reálná možnost, že bude pokračovat i po roce 2017," informoval po jednání tripartity Miroslav Novák.

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala míní, že na Paskově udělali obrovský kus práce. „Pokud se bude lépe vyvíjet cena uhlí a budou dále redukovány náklady z hlediska úspor a racionalizace práce, má Paskov šanci, aby v těžbě pokračoval," sdělil vládní zmocněnec.

Mluvčí OKD Marek Síbrt odpověděl, že podle dohody mezi státem a těžaři, která byla uzavřena v loňském roce a schválena Evropskou komisí letos v únoru, si společnost OKD zachovává možnost pokračovat v těžbě v dole i po roce 2017. Musí to však dávat ekonomický smysl.

„Vzhledem k řadě technicko-organizačních opatření a dobrým výsledkům v těžbě se v roce 2014 podařilo výrazně zvýšit v daném dole efektivitu a snížit náklady na vytěženou tunu uhlí zhruba o 30 procent (ze 4000 na 3000 korun). Dosavadní výsledky jsou pozitivní, ale vzhledem k nízkým cenám uhlí důl nadále generuje ztrátu. Proto je nutné nadále snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu, aby mohl důl fungovat i po roce 2017," dodal Marek Síbrt. V loňském roce závod Paskov vytěžil 862 tisíc tun uhlí (mírně nad plán). Letošní plán počítá s těžbou 820 tisíc tun uhlí.

k tématu: Hejtman Miroslav Novák k situaci týkající se těžby černého uhlí dodal, že se málo mluví o přímé konkurenci a ohrožení ze strany ze strany polského hornictví. „V Polsku de facto stát dotuje těžbu černého uhlí, i přesto jsou tamní doly v obrovských problémech. Právě díky dotaci jsou ale schopny dodat na trh uhlí i za nižší než tržní cenu. To ale v regionu cenu pro zdejší těžební společnost OKD výrazným způsobem zkresluje," upozornil hejtman Miroslav Novák.