Průměrný meziroční růst nájmů mezi loňským a letošním létem dosáhl v portfoliu SIAN 11,29 %. Správa investic a nemovitostí, jež je největším specialistou na investiční nemovitosti v Moravskoslezském kraji, podrobila tyto údaje analýze.

Větší byty na investici

Z dat společnosti SIAN vyplývá, že ve srovnání bytů velikosti 1+1 a 2+1 dochází k vyššímu nárůstu nájemného – zhruba o 4,5 procenta – u bytů 2+1. Podle ředitele společnosti SIAN Jakuba Vysockého je důvod, proč nájemné bytů o velikosti 1+1 zdražuje pomaleji, nasnadě. „Byty 1+1 si za účelem pronájmu pořizuje větší množství lidí, je jich na trhu všeobecně víc. Je tedy vyšší konkurence a tím pádem díky tomu roste méně cena. Větší byty na investici kupuje méně lidí,” vysvětluje Vysocký.

Exit č. 40 na Hrabovou k průmyslové zóně a na Šenov není od dálnice D56 ve směru z Frýdku-Místku na Ostravu průjezdný, 30. října 2023.
Dopravu v Ostravě komplikují nová omezení. Důvodem jsou výtluky i koncertní sál

Trendem posledních měsíců je podle Vysockého výrazný zájem o větší byty „Jedním aspektem je bezesporu příchod lidí z Ukrajiny. Většinou jde o rodiny s dětmi, které potřebují větší byty. Druhým aspektem je nedostupnost hypoték, kdy rodiny s dětmi rovněž potřebují pro své bydlení větší byty,” podotýká ředitel společnosti SIAN.

Nájemné v investičních bytech společnosti rostlo nejvíce v lokalitě Moravská Ostrava (až o 24 %), naopak nejméně v oblasti Mariánské Hory (necelých 10 %). Okolo 10% růstu nájemného došlo dle společnosti SIAN v oblastech Výškovice, Zábřeh, Poruba a Přívoz. Patnáctiprocentní nárůst poté zaznamenaly lokality Pískové doly a Bělský les.

Podhodnocené nájemné 

„V Pískových dolech se lidem dlouhodobě dobře žije. Jde o typickou nájemní lokalitu s blízkostí zeleně. Co je také důležité, v lokalitách, kde docházelo k většímu zvýšení nájemného, bylo v minulosti nájemné podhodnocené a nyní dochází k vyrovnávání. V lokalitě Moravské Ostravy kolem krajského úřadu jde zase o rozlohou větší byty, které v lokalitě pronajímáme. Obdobně jsou větší byty i v lokalitách Pískových dolů a Bělského lesa, ve zbytku Zábřehu pak takový růst nájemného nepozorujeme,” popisuje Vysocký, který považuje růst nájemného za vyvážený a vnímá jej jako dobrý výsledek práce společnosti SIAN pro majitele investičních bytů.

TOP 5 projektů, které změní Ostravu. Kdy budou hotové? Vyjdou na 8,5 miliardy
VIDEO: Investice v Ostravě nespí. Kdy budou hotové? Tyto projekty změní město

„U každého bytu individuálně posuzujeme navýšení nájemného tak, aby bylo nájemné srovnatelné s trhem v daném místě a čase a zároveň, abychom maximálně využili zákonné možnosti zvýšení výnosů pro majitele investičních bytů,” dodává.

*Společnost Správa investic a nemovitostí, s. r. o. je na trhu od roku 2013. Zajišťuje kompletní správu svěřených nemovitostí a servis pro nájemníky. V současné době spravuje na 700 bytových jednotek především v Ostravě, ale také v Opavě nebo Frýdku-Místku a Havířově.