„Teoreticky bývá listopad a prosinec pro uplatnění brigádníků lepší než zbývající období roku. Například obchodníci navážejí více zboží. Místa nabízejí třeba i prodejci kaprů, jmelí a vánočních stromků. To platí samozřejmě i pro letošek, nabídka míst je ale výrazně nižší. Brigád je méně. Proti loňsku byl například za říjen úbytek míst pro brigádníky asi patnáctiprocentní, listopad vypadá podobně," upřesnil Radovan Burkovič, jednatel agentury práce JOB-centrum Ostrava.

Ilustrační fotoJak dodal, méně lidí než v předchozích letech poptávají nejen velké kamenné prodejny, ale i někteří provozovatelé e-shopů, kteří musí před Vánocemi vypravit daleko vyšší počty zásilek.

Výhled není optimistický

Šanci najít uplatnění našli brigádníci například při čištění lakovacích kabin v Mošnově či při úklidových pracích v Ostravě i Paskově.

„Ten výhled do konce roku ale optimistický není. Možná má ještě pár lidí šanci najít brigády u prodejců kaprů nebo vánočních stromků. Jen bych je upozornil, že třeba prodej kaprů si většinou zajišťují rybníkáři. Takže zájemci o brigádu by měli oslovit spíše je než obchodní centra. Ta totiž těmto prodejcům většinou venkovní prostory jen pronajímají," přidal důležité upozornění Radovan Burkovič.

Zhruba o tisícovku brigádníků v rámci celé ČR posílila své stavy v předvánočním období Česká pošta. „Většinou jsou využíváni k doručování balíkových zásilek a na třídění listovních zásilek. V rámci Moravskoslezského kraje jsme přijali zhruba dvě stovky brigádníků. V případě potřeby jsme připraveni přijmout další výpomoc. Místa většinou našli lidé, kteří už na poště jako brigádníci vypomáhali dříve, případně ti, kdo se zajímali o práci přímo v pobočkách," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Najít předvánoční brigádu například v prodejnách Kaufland je sice možné, ale počet míst je omezený. „Naše společnost usiluje o to, aby veškeré práce v prodejnách zvládla se zaměstnanci na hlavní pracovní poměr. Samozřejmě máme i my ve vybraných případech brigádníky, snažíme se ale jejich počet minimalizovat. V prodejnách nám brigádníci vypomáhají převážně manuální činností a výpomocí, v centrální administrativě organizační podporou. Rádi bychom doporučili uchazečům o brigádu či zaměstnání, aby zkontaktovali příslušnou prodejnu, kde dostanou aktuální informace," odpověděl mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Judita Urbánková, ředitelka komunikace společnosti Ahold Czech Republic, která provozuje prodejny Albert, uvedla, že období adventu a Vánoc je pro obchodníky nejnáročnější v roce. „Je potřeba pečlivě naplánovat směny tak, aby vše probíhalo plynule a ke spokojenosti zákazníka. I proto jsou brigádníci už nyní nedílnou součástí našich pracovních týmů, aby měli čas na zaškolení a seznámení se s chodem jednotlivých prodejen. V případě zájmu o vánoční brigádu je proto potřeba přihlásit se přímo v prodejně co nejdříve," doplnila Judita Urbánková. Podle ní brigádníci nejčastěji pracují jako prodavači specialisté, kdy jsou zodpovědní za dostupnost zboží v přidělených úsecích. Brigády jsou podle mluvčí vhodné především pro studenty, rodiče na mateřských a rodičovských dovolených a aktivní důchodce.

Brigádníci i u kasy

Tesco podle mluvčího Jiřího Marečka nabízí zájemcům brigády v průběhu celého roku. „V době sezonního prodeje, jako jsou například Vánoce nebo v období dovolených, přijímáme brigádníků více. Ve vánočním období je nárůst více než třicetiprocentní. Počet brigádníků na každém obchodě je ovšem dán provozními potřebami, specifikou konkrétní lokality a prodejními špičkami," upřesnil Jiří Mareček.

V obchodech Tesco brigádníci nejčastěji doplňují zboží, případně pracují jako pokladní na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. „V předvánočním období nabízíme práci například studentům a maminkám na mateřské dovolené, tedy skupinám lidí, kteří jsou časově flexibilní a uvítají přivýdělek. Našimi požadavky při výběru vhodného kandidáta je pak především časová flexibilita," sdělil Jiří Mareček ze společnosti Tesco.