Jak na tento fakt reagují výrobci a dodavatelé kancelářského nábytku? „Lidé ve velkých společnostech nemají svá pevná pracovní místa, z čehož plynou vysoké nároky na kvalitní kancelářský nábytek. Dominuje mu zejména jednoduchost v ovládání, tedy lehká nastavitelnost a polohovatelnost, aby si každý ze zaměstnanců mohl jednoduše vytvořit vlastní ergonomické a komfortní pracovní místo,” říká generální ředitel společnosti Ahrend pro oblast střední a východní Evropy Petr Hampl.

Výstavba kancelářských, retailových a ostatních prostor Organica, 23. ledna 2023, Ostrava.
VIDEO: Exkluzivně uvnitř unikátní Organiky v Ostravě. Stavba je plná zajímavostí

Náročné požadavky na pracovní prostředí firma reflektuje napříč všemi odvětvími. A zaznamenává zvýšenou poptávku například po tzv. akustických budkách, díky kterým najdou zaměstnanci v otevřeném pracovním prostoru soukromí.

Vizualizace tzv. akustických budek

Zdroj: Youtube

„Akustické budky přináší ticho do pracovního prostoru a umožňují zaměstnancům vykonávat činnost, na kterou se potřebují soustředit. Téma akustiky v kancelářích bylo vždy problematické. Každý člověk má totiž své individuální nastavení, potřeby a limity. Řešením jsou kanceláře šité na míru,“ poukazuje na další kancelářské vychytávky Jan Mergl, ředitel pobočky Ahrend Czech Republic.

Neformální prostředí

Dalším symbolem moderního pracoviště jsou tzv. týmové zóny. Mezi ně patří například pracovní kavárna, ale také prostor pro plánování nebo odpočinkové kouty s gaučem, křesílky a květinami, které vytvářejí sofistikovaný prostor pro podporu kreativních nápadů a neformální prostředí pro setkávání s klienty a partnery. Se zapojením generace Z do pracovního procesu vzrostly také nároky na design kanceláří.

V ostravské multifunkční hale Gong byla zahájena výstava Vítkovický úředník - kancelář 19. a 20. století, , 5. zaří 2019 v Ostravě.
Tato nostalgická krása starých kanceláří je k vidění v Ostravě

„Současné poptávce vládnou trendy, které se vyznačují zejména ekologickým přístupem a komfortem. Dominují recyklované materiály, s jejichž pomocí lze dosáhnout domácí atmosféry, kterou se snaží firmy pro své zaměstnance vytvořit. Pohodlí je důležitý aspekt, proto mají zelenou především nejrůznější křesílka a lenošky. Barvám vévodí spíše tlumené, neutrální odstíny, které korespondují s přírodními materiály,” popisuje Jan Mergl.

Týmová interakce je důležitá

V neposlední řadě si nejmladší generace zakládá na nejmodernějších technologiích. Využívají aplikace například k rezervaci pracovního místa, parkovacího stání v garážích nebo v rámci zasedací místnosti. Převažující trend moderních kanceláří se netýká jen České republiky. Stejné zkušenosti si předávají majitelé firem v celé střední Evropě. Ti se navíc snaží své zaměstnance po určitém čase stráveném v izolaci opět více sblížit.

Odbory v Hyudnai se bojí hromadného propouštění, 20. 11. 2023.
Hromadné propouštění v Hyundai? Odbory se bojí, vedení uklidňuje

„Zaměstnavatelé se často snaží udržet živou firemní kulturu, která je založena na osobním kontaktu. Věří, že pracovníci, kteří se na pracovišti fyzicky setkávají, jsou v průměru produktivnější, a práce v týmech je tak efektivnější. Jde i o udržování mezilidských vztahů a posílení vazeb mezi odděleními v rámci firmy,“ dodává Mergl.