Moravskoslezští preventisté spolu s dopravními policisty a krajským koordinátorem BESIPu započali opětovně apelovat na nejzranitelnější účastníky silničního provozu – chodce i cyklisty – aby nepodceňovali tuto skutečnost a dbali na svou viditelnost.

Preventivní akce, která byla nazvána „Nebuďte neviditelní“, se uskutečnila 5. října 2020 například v Ostravě (Hrabůvce) či na Bruntálsku.

Preventisté spolu s kolegy z dopravní služby však budou do terénu vyrážet celý tento týden a zejména chodcům budou připomínat základní zásady bezpečného pohybu na silnicích v době snížené viditelnosti. Následný den (6. října 2020) preventisté s dopravními policisty zamíří za zranitelnými účastníky silničního provozu opět na Ostravsko, ale i na Krnovsko, Třinecko či do Kopřivnice.

Pustevny. Ilustrační foto.
Nový mobiliář na Pustevnách vznikne letos díky speciálnímu fondu

Dbát mají občané především na reflexní prvky, díky kterým může řidič zaregistrovat chodce až na vzdálenost 200 metrů. Reflexní prvky je vhodné umístit na pohyblivé části těla, nejlépe na kotník či zápěstí (případně obě místa), vždy na stranu směrem do vozovky tak, aby prvky byly viditelné a díky nim se stal viditelným i chodec.

U dětí kromě oblečení mohou být reflexní prvky umístěny na doplňky, jako je například aktovka do školy. Zejména mladší školáci mohou být méně soustředění, někteří ještě neumí předvídat a odhadovat vzdálenost. Je zapotřebí, aby byli co nejvíce viditelní a řidič měl vůbec možnost včas zareagovat.

Právě děti jsou ohledně správného chování na silnici poučovány i v rámci projektů jako Zebra se za Tebe nerozhlédne, Policejní pohádky či Markétina dopravní výchova.

Někteří starší školáci zas při pohybu v silničním provozu užívají sluchátka a poslouchají hudbu. Tato skutečnost pak může komplikovat orientaci v kritické dopravní situaci, opět je vhodné, aby „nebyli neviditelní“ a řidič měl šanci reagovat. Ohroženou skupinou jsou však také senioři. Jejich pohyblivost může být limitována, stejně jako zrak či sluch. Orientace seniora v silničním provozu tak může být svízelnější.

Policisté při preventivní akci „Nebuďte neviditelní“ oslovili a věnovali reflexní pásky nejen zmíněným nejohroženějším skupinám. Některým chodcům vysvětlili vhodné umístění reflexního předmětu, neboť jej lidé umístili nesprávně a v tmavém oblečení byli skutečně obtížně viditelní.

Moravskoslezské policistky četly dětem z knihy Policejní pohádky.
Netypické čtení dětem. O příběhy se podělily i policistky z kraje