Krnovská pekárna Slovanka se dlouhodobě orientuje na zdravou výživu a regionální produkty.

„Nechceme péct z mouky z ukrajinského obilí a nebojíme se s tímto názorem vstoupit do veřejného prostoru,“ komentuje svou ceduli provozovatelka Slovanky Jana Pernická s tím, že taková je filozofie pekárny.

Podle Pernické jedinou motivací pekárny bylo deklarovat nezávadnost surovin, takže její cedule rozhodně nebyla mířena proti Ukrajině. Podle Jany Pernické Ukrajinci ubytovaní v Krnově ve Slovance nakupují.

"Fandíme českým, poctivým a ověřeným surovinám"

Podle kritiků cedule je ale nutné motivace Slovanky posuzovat v širším kontextu, protože Jana Pernická na svém facebooku sdílí výroky proruských aktivistů a její neutrální informaci o ukrajinském obilí mnozí interpretují tak, aby přispěla k podněcování protiukrajinských nálad a také má potenciál na sebe nabalovat dezinformace.

„Vážení zákazníci, přátelé, podporovatelé, Krnováci i přespolní, ale také nefanoušci a všichni, kteří jste věnovali tolik pozornosti - kladné i negativní - naší ceduli. Kdo by si pomyslel, že rozdmýchá tolik povyku a vášní. A také tolik zla, nenávisti, on-line útoků, vyhrožování. Jsme lokální řemeslná pekárna a mouka samotná, tedy její kvalita a původ, je pro nás pochopitelně nejdůležitější vstupní surovinou,“ komentovala nečekaný zájem veřejnosti krnovská pekárna s tím, že ukrajinská pšenice obsahuje chlorpyrifos.

„Toxický insekticid chlorpyrifos je v zemích EU zakázán, byť poměrně krátce. Na Ukrajině je jeho používání povoleno. Dovoz ukrajinské pšenice komplikuje konkurenceschopnost českých zemědělců. Zákaz dovozu ukrajinského obilí schválilo Polsko, Maďarsko, Bulharsko a také Slovensko. Tak jednoduché to je. Kvalita a lokálnost. Fandíme českým, poctivým a ověřeným surovinám,“ zdůvodnila pekárna Slovanka, proč ceduli před svou provozovnou na krnovském náměstí rozhodně ponechá i navzdory kritickým ohlasům.

Dovoz minimální, zdravotně nezávadný

Platnost povolení používat chlorpyrifos v EU vypršela v lednu 2020. Existuje vyhláška 381/2007 Sb., která stanovuje limity pro chlorpyrifos v produktech rostlinného původu. Ty se pohybovaly od 0,05 mg/kg až po 3 mg/kg v případě dovozových banánů.

Zatímco odborníci vidí v současném omezení chlorpyrifosu v EU předběžnou opatrnost, dezinformátoři už hovoří o jedovatém ukrajinském obilí a mouce, které bezprostředně ohrožují zdraví a dokonce životy konzumentů.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) je dovoz ukrajinského obilí do Česka minimální. Podle ministra je i to málo dovezeného ukrajinského obilí v naprostém v pořádku, protože jeho zdravotní nezávadnost průběžně prověřují české kontrolní orgány.