Už od pondělka se začnou odborníci z firmy Cofet, která projekt organizuje, probírat jmény lidí, kteří jsou v evidenci pracovního úřadu déle než šest měsíců. Jen v Ostravě je jich asi třináct tisíc. Po prvních pohovorech pak příští týden v pátek zasednou první vybraní uchazeči do lavic. Získat by měli hlavně motivaci znovu pracovat a také nové dovednosti v rekvalifikačních kurzech. Všichni by měli po skončení projektu umět pracovat s počítačem, proto jsou ve dvou pracovištích v Ostravě-Vítkovicích a Porubě, kam budou docházet, umístěny desítky počítačů.

„Doufám, že motivační kurzy, které tam budou, lidem zvednou sebevědomí, aby si více věřili. Pak třeba nemusejí být zaměstnáni v rámci tohoto projektu, ale jejich situace se zlepší a oni si tu práci mohou najít sami,“ říká ředitelka ostravského pracovního úřadu Yvona Jungová. Projekt, který připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, bude stát 150 milionů korun a hrazen bude z evropských strukturálních fondů.

„Cílem je přesvědčit ty, kteří už rezignovali, že stojí za to vrátit se znovu do práce,“ uvedl manažer projektu Josef Beran z ministerstva práce a sociálních věcí.

Od příštího týdne začnou pro vybrané ostravské uchazeče fungovat dvě pracoviště, kam budou docházet. Jedno ve Vítkovicích na ulici Jiřího z Poděbrad a druhé v Porubě na ulici Čs. exilu. Obě pracoviště jsou vybavena desítkami počítačů a dalšími učebnami, kde budou probíhat vstupní pohovory a motivační a vzdělávací kurzy. Do rekvalifikací se zapojily i místní školy a vzdělávací střediska, například AHOL.

Projekt Dost dobrá šance bude stát 150 milionů korun a je hrazen z fondů Evropské unie.

Z pěti tisíců vytipovaných lidí se v počáteční fázi vyberou tři tisíce, kteří se zapojí do dalších vzdělávacích a motivačních kurzů. Z nich nejméně třetina by po skončení projektu měla nastoupit do práce. V samotné Ostravě by se mělo jednat o nejméně pět set lidí.

„Už nyní jsme oslovili asi třicet firem, potenciálních zaměstnavatelů. Víme, kde budou volná místa, například v Nošovicích nebo dalších průmyslových zónách. Zájem je například o pracovníky na stavbu, svářeče či obsluhu CNC strojů,“ uvedl Zdeněk Balabán, ředitel ostravské pobočky společnosti Cofet, která projekt zajišťuje. „Zatím ale ještě nevíme, zda budou uchazeči pro tuto práci vhodní,“ dodal Balabán.

V Ostravě je nyní asi třináct tisíc dlouhodobě nezaměstnaných lidí, tedy těch, kteří jsou v evidenci pracovního úřadu déle než šest měsíců.
„Lidé, kteří jsou dlouho doma, ztrácejí sociální návyky, jako například to, že mají ráno vstát a jít do práce. Mnozí z nich bohužel vyvíjejí velmi málo aktivit, aby si práci našli, a naopak jsou hodně aktivní, aby se trhu práce vyhnuli,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

 

Dlouhodobě nezaměstnaní si nevěří, tvrdí odborníci a psychologové

Ostrava/ Nový projekt pomůže lidem najít znovu motivaci k práci, věří Yvona Jungová, ředitelka Úřadu práce v Ostravě.

Jak byste charakterizovala lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce?
Většinou jsou mezi nimi lidé, kteří jakýmsi způsobem mají uplatnění na trhu práce těžší. Jednak je tam celá řada těch, kteří mají jen základní vzdělání. To už je dnes do jisté míry dosti značný handicap. Pak je tam řada lidí se zdravotním postižením, někdy i více postiženími, které se kombinují. Pak jsou tam lidé starší a tím, že zůstávají v evidenci déle, tak oni nejen že ztrácejí návyky, ale ztrácejí i chuť do práce, oni si nevěří.

Co od projektu čekáte?
Že motivační kurzy, které tam budou, lidem zvednou sebevědomí, aby si více věřili a pak třeba nemusejí být zaměstnáni v rámci toho projektu, ale jejich situace se zlepší a oni si tu práci mohou najít sami.