Zkušenost devětatřicetiletého havíře z Paskova, který o práci přišel počátkem letošního roku, však ukazuje, že najít místo nemusí být ani při poměrně nízké nezaměstnanosti až tak snadné. Horník, který práci ztratil poté, co šachta ukončila v letošním roce těžbu, říká, že už odpověděl na několik inzerátů nabízejících práci.

„Zatím nic neklaplo. V několika případech mi nabízeli dost nízký plat. Vím, že proti tomu, co jsem vydělával na šachtě, budu muset jít s penězi dolů. Někdy byl ale plat, který mi nabízeli, opravdu hodně bídný. V případech, kdy už to s penězi vypadalo lépe, pak naopak firma po zjištění, že jsem havíř a že mám odfáráno více než deset roků, usoudila, že pro ni nejsem ten správný člověk,“ vysvětluje horník, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Nabídku, že by mohl pokračovat jako havíř na některé z karvinských šachet, odmítl. „Byl jsem zvyklý na podmínky v Paskově. Na svém původním místě jsem si budoval pozici déle než deset let. Teď bych začínal od nuly, a než bych se někde vypracoval, trvalo by to určitě několik roků. Navíc v karvinské části revíru hrozí čas od času důlní otřesy. Vím, že i několik bývalých kolegů na karvinské šachty kvůli tomu jít nechtělo. Na Paskově byl sice hrozbou metan, na to jsme ale byli zvyklí. Práce v Karviné by pro mě navíc znamenala každý den hodinu tam a hodinu zpět dojíždění,“ uvedl další důvod havíř.

Jak dodal, po dosavadních zkušenostech s hledáním nového místa se pokusí místo hledání v inzerátech prostřednictvím různých agentur najít místo u známých, kteří podnikají. „Práce se nebojím, manuálně jsem zručný, tak si určitě něco najdu,“ věří muž.

K TÉMATU

Úřady práce hlásí další pokles nezaměstnanosti
V průběhu srpna se celkový počet uchazečů o zaměstnání oproti minulému měsíci snížil v Moravskoslezském kraji i v samotné Ostravě. V kraji je bez práce 53 383 evidovaných uchazečů, což je o 1073 méně než koncem července. Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 7,7 procenta na 14 296 a podíl nezaměstnaných osob tak poklesl na 6,1 procenta.

V Ostravě pak bylo koncem minulého měsíce bez práce 18 042 uchazečů. Meziměsíční úbytek činil 295 uchazečů. U podílu nezaměstnaných osob došlo v porovnání s předchozím měsícem k poklesu. Ten koncem srpna činil 7,6 procenta.

Nově se v průběhu srpna ucházelo o zaměstnání 1516 osob. Ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Petr Prokop uvedl, že pozitivně lze hodnotit srpnové navýšení počtu volných pracovních míst (+338). Uchazeči a zájemci o zaměstnání jich měli tedy v závěru srpna v Ostravě k dispozici celkem 4990 a jejich počet je tak nejvyšší v tomto roce. „Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v naší databázi nejvíce volných pracovních míst pro pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur a kuchaře. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka nejvíce po zednících, svářečích, řidičích nákladních automobilů, instalatérech, kuchařích, nástrojařích a opravářích motorových vozidel,“ dodal Petr Prokop.