Zkušenost devětatřicetiletého havíře z Paskova, který o práci přišel počátkem letošního roku, však ukazuje, že najít místo nemusí být ani při poměrně nízké nezaměstnanosti až tak snadné. Horník, který práci ztratil poté, co šachta ukončila v letošním roce těžbu, říká, že už odpověděl na několik inzerátů nabízejících práci.

„Zatím nic neklaplo. V několika případech mi nabízeli dost nízký plat. Vím, že proti tomu, co jsem vydělával na šachtě, budu muset jít s penězi dolů. Někdy byl ale plat, který mi nabízeli, opravdu hodně bídný. V případech, kdy už to s penězi vypadalo lépe, pak naopak firma po zjištění, že jsem havíř a že mám odfáráno více než deset roků, usoudila, že pro ni nejsem ten správný člověk,“ vysvětluje horník, který si nepřál zveřejnit své jméno.

V Ostravě-Heřmanicích si partička nadšenců vaří své vlastní pivo.
Partička z Heřmanic si plní sen, vaří si své vlastní pivo!

Nabídku, že by mohl pokračovat jako havíř na některé z karvinských šachet, odmítl. „Byl jsem zvyklý na podmínky v Paskově. Na svém původním místě jsem si budoval pozici déle než deset let. Teď bych začínal od nuly, a než bych se někde vypracoval, trvalo by to určitě několik roků. Navíc v karvinské části revíru hrozí čas od času důlní otřesy. Vím, že i několik bývalých kolegů na karvinské šachty kvůli tomu jít nechtělo. Na Paskově byl sice hrozbou metan, na to jsme ale byli zvyklí. Práce v Karviné by pro mě navíc znamenala každý den hodinu tam a hodinu zpět dojíždění,“ uvedl další důvod havíř.

Jak dodal, po dosavadních zkušenostech s hledáním nového místa se pokusí místo hledání v inzerátech prostřednictvím různých agentur najít místo u známých, kteří podnikají. „Práce se nebojím, manuálně jsem zručný, tak si určitě něco najdu,“ věří muž.

Snímek z představení bojových vozidel vyráběných  šenovským podnikem VOP CZ ve spolupráci se společností NIMR Automotive.
Armádní speciál AJBAN vydrží arktické podmínky

K TÉMATU

Úřady práce hlásí další pokles nezaměstnanosti
V průběhu srpna se celkový počet uchazečů o zaměstnání oproti minulému měsíci snížil v Moravskoslezském kraji i v samotné Ostravě. V kraji je bez práce 53 383 evidovaných uchazečů, což je o 1073 méně než koncem července. Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 7,7 procenta na 14 296 a podíl nezaměstnaných osob tak poklesl na 6,1 procenta.

V Ostravě pak bylo koncem minulého měsíce bez práce 18 042 uchazečů. Meziměsíční úbytek činil 295 uchazečů. U podílu nezaměstnaných osob došlo v porovnání s předchozím měsícem k poklesu. Ten koncem srpna činil 7,6 procenta.

Nově se v průběhu srpna ucházelo o zaměstnání 1516 osob. Ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Petr Prokop uvedl, že pozitivně lze hodnotit srpnové navýšení počtu volných pracovních míst (+338). Uchazeči a zájemci o zaměstnání jich měli tedy v závěru srpna v Ostravě k dispozici celkem 4990 a jejich počet je tak nejvyšší v tomto roce. „Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v naší databázi nejvíce volných pracovních míst pro pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur a kuchaře. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka nejvíce po zednících, svářečích, řidičích nákladních automobilů, instalatérech, kuchařích, nástrojařích a opravářích motorových vozidel,“ dodal Petr Prokop.

Fanoušci Baníku se v pátek večer na Kamenci sešli, aby oslavili 95. výročí svého klubu.
Seniorům hořela střecha nad hlavou, zapálilo ji patrně „pyro“ fandů Baníku