Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nikdo za nás nic neudělá, říká podnikatel Petr Chodura

Petr Chodura je pokračovatel uzenářské firmy, kterou založil jeho dědeček. Řezník byl i jeho otec a řemeslo se dědilo v rodině z generace na generaci. Firma Chodura se datuje už od roku 1919.

29.8.2014
SDÍLEJ:

Petr ChoduraFoto: Archiv

Akciová společnost Beskydské uzeniny, kde Petr Chodura působí jako ředitel, zaměstnává na tři sta pracovníků a dobře zná i problémy těch, kteří se bojí, aby nepřišli o práci.

„Podnikal jsem a pracuji s lidmi již desítky let, takže znám problematiku z druhé strany než většina současných politiků. A nedokážu se ztotožnit například s tím, že stát vytváří výhodné podmínky především velkým zahraničním firmám, které zde staví výrobní závody. Myslím, že by bylo dobré vyrovnat podmínky a začít pomáhat také českým subjektům," říká Petr Chodura, který se i pro to rozhodl vstoupit do politiky.

V blížících se senátních volbách kandiduje jako nezávislý kandidát za nově vzniklou stranu Toyrové.

„Ze současné politiky jsem byl poslední dobou, jako asi i mnoho jiných, doslova znechucen. Měl jsem v takovém případě jen dvě možnosti: přestat chodit k volbám a zůstat otrávený někde stranou, nebo se pokusit něco udělat, snažit se být nápomocen změně a zlepšení stavu, který mi nevyhovuje," vysvětlil Chodura.

Myslíte si, že současná nezaměstnanost má příčinu spíše ve struktuře ekonomiky, nebo v legislativě?

Příčinou vysoké nezaměstnanosti v kraji je především dlouhodobé odkládání restrukturalizace regionálního průmyslu. Umělé udržování velkých průmyslových podniků během devadesátých let způsobilo, že dnes máme v kraji velké firmy, které se pohybují na hranici přežití a nemají prostor pro rozvoj a růst. Region stagnuje a nové příležitosti v podobě montoven v průmyslových zónach, kterými se snažíme zanikající důlní a hutní průmysl nahradit, jsou stejné jako jinde v zemi. Nerozvíjí se tradiční regionální obory jako geologie, materiálové inženýrství či kovoprůmysl. Různé dotace a podivné privatizace způsobily, že to, co jsme tradičně uměli, už neděláme. Vyrábíme to, co by mohli dělat kdekoliv jinde u nás nebo i v Evropě. A myslím, že to, co na Ostravsku umíme, pak neumíme dobře prodat. Moc spoléháme na to, že někdo přijde za námi.

V čem je trh práce podle vás nejvíce pokřiven?

Neuváženou dotační politikou, která nesystémově podporuje některé segmenty průmyslu a jiné nechá zaniknout. Například zmizel téměř celý cukrovarnický průmysl. A pokřivenou sociální politikou, která umožňuje stejnou kvalitu života těm, kteří pracují, i těm, kteří jen berou dávky.

Dotkne se vaší firmy chystané zvýšení minimální mzdy?

Významně ne. V naší firmě dostává každý odměnu podle své práce. Průměrný výdělek je u nás vysoko nad minimální mzdou, protože nároky na naše zaměstnance jsou poměrně vysoké. Osobně nejsem příznivcem minimální mzdy v současné výši a už vůbec ne příznivcem jejího zvyšování. Dohoda o tom, za kolik, jak, kdy a pro koho budu pracovat, by měla být svobodná volba každého z nás. Stát by se mezi zaměstnance a zaměstnavatele vůbec neměl plést.

Přispělo by podle vašeho názoru ke snížení míry nezaměstnanosti omezení sociálních dávek?

Spíše by prospělo umět sociální dávky vyplatit jen tomu, kdo je skutečně potřebuje k uhájení života a existence. Ne těm, kteří práci nehledají, chtějí si vybrat práci, která jim vyhovuje namísto toho, aby vzali tu, která se nabízí. Žít na dávkách místo práce je dnes velmi jednoduché a velmi moderní. Druhou věcí je, že stát si neumí vybrat od těch, kterým dávky platí, alespoň něco zpět. Nefungují programy, v rámci kterých nezaměstnaní pracují například při údržbě a rekonstrukci svých obcí nebo v sociálních službách, které pak obce znovu dotují.

Autor: Redakce

29.8.2014
SDÍLEJ:
Poznáte osoby na snímku z bezpečnostní kamery bankomatu?
6

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Zdolání kovového monstra se na první pohled zdálo nemožné. Tatra 810 4x4 řízená Liborem Václavíkem to dokázala.
20

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Okresní soud ve Frýdku-Místku včera zahájil hlavní líčení osmi obžalovaných osob v případě, kdy radní Frýdku-Místku měli v roce 2009 postupně převést pozemky na soukromé uživatele. Na tom by nebylo nic k údivu, ovšem dle státního zástupce Ladislava Hradila byly pozemky prodány pod tržní cenu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

/FOTOGALERIE/ V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení