Předchozí
1 z 11
Další

ETÁŽ

Nové kino s barem na Hlubině v Dolních Vítkovicích. Tak by se dal stručně charakterizovat podnik Etáž, pokud bychom odmysleli fakt, že před Etáží na stejném místě působilo kino Cineport. Noví provozovatelé však svůj podnik pojali jinak a otevřeli jej 11. června.

Navzdory nelehké situaci pro každého živnostníka se v Ostravě s novými podniky (nebo na nových adresách) opět „roztrhl pytel“. Deník v obvyklém přehledu představuje ty nejzajímavější z nich. Víte o dalších nových podnicích, které vás zaujaly? Pište na e-mail: petr.jiricek@denik.cz.

„Původně jsme plánovali otevřít už koncem dubna, ale museli jsme to kvůli epidemii posunout,“ řekl Deníku provozní a „kapitán“ baru Šimon Kořený, podle něhož to však byl lepší scénář, než ihned po otevření opět zavírat.

Okřídlené moto Etáže zní, že je to kino s barem a bar s kinem. „Buďto k nám mohou přijít na film, nebo se jen tak zastavit na pivo,“ řekl Kořený s tím, že základní vstupné stojí 130 korun a Etáž je otevřená od 16 hodin do půlnoci.

„Tedy donedávna jen do 23 hodin, protože pak přicházela korona a škrábala nám na dveře,“ odlehčuje situaci Kořený.

"Řídíme se heslem, že kino by mělo hrát nové filmy, které lidé mohou vidět v komornějším prostředí, ale dáváme prostor i lokálním festivalům, oblíbeným projekcím na bázi letního kina, kinu naslepo nebo filmům spojeným s výročími,“ dodává vedoucí kina v Etáži Tomáš Zetek.

STORYof

Nová kavárna na nároží Nádražní a Českobratrské ulice je – bytovou terminologií řečeno – 3+1. Skloubí v sobě totiž kavárnu, bar, špičkové snídaně a jako bonus je to navíc originální designové místo s industriálním ražením. Taky že novým nájemcům stoleté budovy, v níž se posledních sedmdesát let točili podnikatelé v pohostinství, dala přestavba zabrat.

Připomeňte si také loňské díly seriálu Deník představuje

„Kompletně jsme prostor zrekonstruovali. Každý z předchůdců jen přidal další vrstvu, takže jsme odstranili spoustu obkladů, kvantum omítky a odvezli 11 tun stavebního odpadu,“ popsal změnu provozní manažer STORYof Jakub Tioka, podle něhož bylo cílem využít při přestavbě industriální historie Ostravy, a to nejen proto, že je z okna hezký výhled na těžní věž dolu Jindřich.

Ale k tomu hlavnímu – provozovatelé si řekli, že nechtějí být jen další kavárnou s průměrnými drinky. „Jsme špičková kavárna a špičkový bar v jednom. Z kavárenského sortimentu máme vše od A do Z, všechny kávy, které jsou dnes moderní a lidem chutnají. Máme také velkou nabídku drinků, navečer čepujeme pivo z minipivovaru Koníček, máme i spritzy nebo vína,“ řekl Tioka s tím, že nejen pro spoustu okolních firem se STORYof rozhodlo od 8.30 do 12 hodin připravit široký sortiment snídaňových menu všeho druhu.

Tamní specialitou je angloamerický bagel. „Máme asi šest až sedm variací, například s hermelínem nebo kari,“ dodal spoluprovozovatel, jehož tvrdě zasáhl koronavirus. Po půlroční rekonstrukci otevřel 7. března a po týdnu musel na bezmála čtvrt roku opět zavřít.

NEDBALKY V KYTICI

Známé ostravské květinářství, specialista na zvláštní a netradiční přání zákazníků, se přestěhovalo. Už mu nedostačovaly prostory v Poštovní ulici, nově jej lidé naleznou naproti sídla Českého rozhlasu v ulici na Hradbách.

„Naším specifikem je to, že přes od jara do podzimu máme lokální květiny od drobných pěstitelů, u nichž poptáváme jejich výpěstky. Jsme schopni navázat čistě luční nebo lokální květinu,“ říká spolumajitelka Nedbalek v kytici Marcela Sommerová, podle níž je pro květinářství klíčový zejména svatební květinový servis.

„Z květin jsme schopni vyrobit cokoliv. Chodí k nám i tací, které v jiných květinářstvích poslali pryč. Individuální přístup je u nás priorita,“ říká Sommerová a jako příklad speciálních požadavků uvádí pár, který bude mít na podzim svatbu v Brně a jemuž nikde nedokázali na toto období zaručit luční květiny. 

Největší žně mají v květinářství ve čtvrtky a pátky, kdy se lidé kytkami zásobí na víkend. Z tradičních svátků stále táhne Valentýn, MDŽ a Den matek, kterým zdatně sekunduje konec školního roku. „Tito zákazníci hledají většinou alternativy k tradiční kytici. Často požadují malé a cenově dostupné kytičky, třeba minikornoutky. Dnes už učitelkám berou i pokojové květiny,“ popisuje změnu trendu Marcela Sommerová.

V ZAHRADNÍ

Originální kavárna s bistrem vznikla v Zahradní ulici nedaleko hlavní pošty. Provozovatelé převzali objekt, v němž se dříve nacházela kavárna Hunter Coffee, a po dlouhých měsících práce jej přebudovali na větší kavárnu s bistrem, zabývající se výhradně gastronomickou činností. Kolemjdoucí podnik zaujme už svou předzahrádkou.

„Nabízíme zde klidné a pohodlné posezení v obklopení zeleně. Vkusný a stylový je také samotný interiér,“ uvedl spolumajitel Andreas Triandafilu.

Radka Paličková, spolumajitelka která uvedený podnik vede,  je pak hrdá zejména na  výběrovou kávou z pražírny Coffee Culture, vlastní poctivě vyráběné  dezerty a  obědové menu, které se už pro mnoho hostů, i přes aktuální negativní situaci v pohostinství, stalo důvodem k pravidelné návštěvě. Kavárna láká také na snídaně, jak je dnes už tradicí, jejichž výběr je originální a lze je objednat kdykoliv v otevírací době kavárny.

V létě přijdou hostům vhod lahodná vína, osvěžující bublinky, plzeňské pivo nebo alkoholické drinky. „Aktuálně je našim nejoblíbenějším drinkem alkoholický Tom Collins a letní kávový Espresso & Tonic,“ řekl Andreas Triandafilu z podniku, který plánuje hostit také komorní vystoupeních ostravských uměleckých hvězd a stát se diskuzním klubem.

„V posledních dnech nás už svou návštěvou potěšili  Jiří Krhut nebo Štěpán Kozub a co nevidět si příchozí poslechnou BBC  Borise Urbánka s Michalem Žáčkem,“ představil hlouběji plány podniku jeho spolumajitel.

ANDĚLSKÁ APATYKA

Originální prodejna zaměřená na milovníky bylin a přírodních produktů byla před časem otevřena na nároží ulic Denisovy a Jurečkovy u zastávky Karolina. Jde o pobočku české rodinné firmy Serafin.

„Na Moravě prodejna tohoto typu vyloženě chyběla, domluvili jsme se proto s majiteli, že apatyku otevřou i v centru Ostravy,“ uvedla Jana Dvořáková z Andělské apatyky Serafin Ostrava, kde lidé seženou nejrůznější sortiment převážně českých bylin.

„Nabízíme tinktury z pupenů bylin, směsi čajů s originálními recepturami, navrženými přímo naší majitelkou, která se jimi přes dvacet let zabývá,“ přiblížila Dvořáková s tím, že čaje se většinou vzájemně kombinují s tinkturami, aby se zvýšila jejich účinnost.

V nabídce má Andělská apatyka sypané i porcované čaje, bylinné kapsle, které jsou podle vedoucí apatyky velmi praktické na užívání a oblíbili si je i muži. Zajímavostí je přírodní kosmetika, med ze Zlatých hor nebo čajové koncentráty, které se ředí vodou.

„Vše je bez konzervantů a přidaných cukrů, jen na přírodní bázi. Neustále zařazujeme novinky, například dětský sirup pro děti od jednoho roku. Poslední novinkou u nás je dračí krev – všestranný přírodní produkt na ošetření drobných ran, jizev, štípanců i popálenin, ale dá se užít i vnitřně na zažívací problémy a posílení imunity,“ vysvětluje Dvořáková.

Dvakrát do měsíce se v Andělské apatyce koná bylinná poradna, kdy odbornice lidem doporučujeme bylinky „na míru“. Nejbližší poradna bude 13. srpna.

MARVIN‘S

Jazzový bar na úrovni. Tak provozovatelé hodnotí nový podnik, který se zkraje roku usídlil Na Stodolní ulici, avšak kvůli koronavirové epidemii se rozjíždí v podstatě až nyní.

Připomeňte si také loňské díly seriálu Deník představuje

„Vše, na čem jsme pracovali a co jsme budovali, přišlo vniveč. Byli jsme ještě příliš mladý podnik,“ přiznal provozní Vladimír Németh, podle něhož se v Marvin‘s specializují na dýmky a koktejly, a na úrovni nabízí také kávu.

„Chceme pozvednout úroveň Stodolní ulice a vrátit ji její prestiž. Kdysi něco znamenala, teď už funguje jen k tomu, aby se na ní opíjeli šestnáctiletí,“ řekl provozní s tím, že to v jejich podniku nehrozí.

„Máme trochu jiné ceny, běžní studenti se tady v pátek opít nepřijdou. Naší hosté si potrpí na kvalitu. Oproti jiným podnikům fungujeme klidně, hrajeme jazz a blues, případně electro swing. U nás se ale netančí, lidé v klidu sedí a popíjejí,“ popsal Németh, podle něhož jsou typickými zákazníky Marvin‘s lidé střední sociální i věkové třídy. 

TO MÍSTO

Ve dvoře podchodu v Poštovní ulici u Kuřího rynku vznikla v prosinci nová kavárna s příznačným názvem TO Místo. „Jsme nezisková kavárna, kde zaměstnáváme lidi s postižením, je to přidružený projekt Mental Café, který funguje už sedm let a jezdíme s pojízdnou kavárnou,“ uvedl Vašek Králík s tím, že myšlenka na vlastní kamenné zázemí se rodila asi půl roku.

V době koronavirové krize měla kavárna otevřeno přes okýnko nepravidelně na základě avizovaného zájmu zákazníků, nyní už opět běží na plné obrátky. „Nabízíme kávu, zákusky, alkoholické a nealkoholické nápoje, zkrátka to, co člověk čeká v klasické kavárně,“ dodal Králík, podle něhož se v TO Místo je možné domlouvat i na konání oslav. 

BOTATEX

Přesuny či otevření se netýkaly jen gastropodniků, nové útočiště našel také obchod Botatex, jež se zaměřuje na takzvanou barefoot obuv. Z rohu ulic Mlýnské a Nádražní se přesunul na náměstí Msgre Šrámka.

„Původní prostor byl městský a už minulý rok nám pomalu začínala docházet trpělivost. Nebyla s nimi domluva, nedalo se tam dýchat, výlohy nebyly výklopné. Takže jsme přemýšleli o přestěhování,“ vypráví majitelka Tereza Komenderová.

Karvinské Lázně Darkov koupily slovenské Kúpele Brusno. Chtějí je dále rozvíjet.
PODÍVEJTE SE: Lázně Darkov koupily slovenské Kúpele Brusno

Nové prostory objevila úplnou náhodou na místech, kde byla dříve pobočka jedné z bank.

„Je tu klidnější lokalita, i prostorově je to lepší. Můžeme mít prodejnu rozdělenou na pánskou, dámskou a dětskou obuv,“ vyjmenovává klady majitelka obchodu, kam se sjíždí lidé z celé republiky. „Máme velký výběr, asi patnáct značek. Byli tu už lidé z Prahy či Pardubic,“ dodává. 

CENTRUMKA

Zbrusu novým podnikem v ostravském centru je restaurace Centrumka, jež se nachází na Kuřím rynku v prostorách, které dříve obývaly Café 10 a restaurace Džbán.

„Otevřeli jsme teď v pondělí, vlastně po měsíci, co jsme prostory převzali,“ říká majitelka Veronika Rašíková. Útulné místečko se rozkládá ve dvou patrech a vévodí mu barevná malba s ostravskými dominantami, kterou vytvořila dcera majitelů. V nabídce je prozatím pizza, zákusky či domácí bagety, samozřejmostí je dobrá káva.

„Uvidíme, o co budou mít zákazníci zájem a podle toho budeme postupně rozšiřovat sortiment. Ceny jsme nastavili tak, aby si sem mohl zajít každý,“ podotýká Rašíková. Majitelé už jsou zkušenými podnikateli, o pár desítek metrů dál již devět let provozují Cukrárnu U Babičky.

SKELET KAFE

Loni na podzim se Ostrava konečně dočkala dokončení budovy, již se říká skelet. A v půlce ledna zde otevřela stejnojmenná kavárna. O pár týdnů později však nabourala veškeré plány pandemie koronaviru.

„Byl to velký zásah, asi jako pro každého. Aspoň jsme ale rozdávali kávu zdravotníkům, do fakultní nemocnice dali kávovar. Chtěli jsme udělat nějaký dobrý skutek a trochu se dostat mezi lidi,“ popisuje těžké první měsíce majitel Rostislav Ondráčka.

V nelehkých časech pomohli i majitelé budovy a Skelet tak těžkou výzvu přežil.

Co si v něm nyní můžete dát dobrého?  „Základem je dobrá káva. Snažíme se péct svoje záviny a zákusky. V nabídce máme pět šest snídaní, z toho dvě sladké, jednu zdravou, nějaká meníčka… Zároveň se snažíme podporovat lokální dodavatele, chceme to tlačit tímto směrem,“ dodává Ondráčka. 

LA PETITE CONVERSATION

Podnik La Petite Conversation, červen 2020.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Takříkajíc za roh se z ulice Chelčického do ulice Tyršovy přestěhovalo v prosinci minulého roku známé belgické bistro Davida Girtena. A to právě proto, že už nechce být „jen“ bistrem.

„Už devět let jsme byli na stejném místě, potřebovali jsme změnu, nový impuls a větší prostor. Chtěl jsem dělat ještě lepší gastronomii, nebýt už bistrem, ale spíše menší restaurací. Zkrátka to je nový impuls pro všechny,“ vysvětluje provozovatel David Girten, jehož těší, že oproti zázemí v Chelčického ulici má v Tyršově i větší předzahrádku, která je také praktičtější, protože k ní nesbíhá po schodech a vidí na ni velkoformátovými okny.

„Máme výborné snídaně i obědy, také saláty, zkrátka jídlo pro všechny, od dětí po dospělé. Chystáme také tapas, snažíme se pořádat kulturní akce, být takovým ‚veselým podnikem‘,“ představuje ve stručnosti své Lapeco. Obdobně jako Lapeco se ze Stodolní ulice do Puchmajerovy přesunulo asijské bistro Moss.