Nový obchod Spirits Original nedaleko Sýkorova mostu má ambice stát se jedničkou ve městě. „Sázíme na to, že Ostravané rum milují. U nás si vybere opravdu každý. Ať už drink pro sebe, láhev jako dárek nebo si od nás odnese třeba nový kousek do své sbírky. Věříme, že k nám lidé budou chodit kupovat i dárky před oslavami,“ říká manažer prodejny Spirits Original Tomáš Rapouch.

Jak jste přišli na nápad a projekt otevřít v centru města tento koncept?
Ostrava je město, jehož podoba se hodně mění, přicházejí zde noví mladí lidé, každoročně zde přibývá i turistů. A jednoduše nám v Ostravě takový podnik chyběl. Tedy podnik s širokým výběrem prémiového alkoholu a možností degustace. Správný výběr však občas potřebuje svůj čas, proto jsme se rozhodli naše království specializující se na rumy z celého světa rozšířit také o kavárnu. Hosté budou mít prostor si každý doušek vychutnat a vybrat si tu správnou láhev. V kavárně budeme mimo rumů podávat samozřejmě i kávu Nespresso, ovšem v netradičních formách. Na své si přijdou i fanoušci oblíbeného čaje Kusmi Tea, které ohromíme rozmanitými drinky, jejichž součástí bude právě tento klenot mezi čaji.

Moravská Ostrava a Přívoz, 30. července 2019 v Ostravě.
Ostravská ghetta: Zdánlivě klidná čtvrť v centru po setmění budí hrůzu

Na jaký typ zákazníků cílíte?
Neradi bychom se profilovali tímto způsobem, přivítáme všechny. Z naší nabídky si vybere každý – ať už drink pro sebe, láhev jako dárek nebo si od nás odnese třeba nový kousek do své sbírky. Ačkoli jsou rumy stále naší doménou, pyšníme se i širokou škálou rozmanitých lahví vodky, ginu, tequily, whisky a pálenek, ale i vín a prosecca.

Počítáte i s degustacemi?
Samozřejmě, budeme je pořádat jak pro firmy, tak i pro širokou veřejnost.

Kolik značek rumu prodáváte?
Světová nabídka rumů dosahuje čísla 18 tisíc, což je naprosto mimo jakékoliv naše skladové i prodejní možnosti (smích). Naše prodejna v současnosti nabízí kolem 250 druhů rumu ze všech koutů světa. Nabídku jsme sestavili tak, aby si vybral opravdu každý včetně možnosti nákupu investičních limitovaných lahví.

Nově otevřená alkotéka Spirits original na ulici 28. října v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Ke každé značce rumu se určitě váže nějaký příběh nebo legenda. Která nejvíce imponuje vám?
Rozhodně La Hechicera , což je typický ryzí rum bez přidaného cukru a bez jakéhokoliv vylepšování. Jde o kolumbijský rum, který namíchal master blender Giraldo Mituoka Kagana a který v sobě odráží pravý charakter Kolumbie. Začátek je ostřejší, v každém dalším doušku se tento rum krásné otevírá a nabízí tak vynikající požitek.

Odstřel ostravského komínu Strakáč, 3. srpna 2019 v Ostravě.
Dominanta Vítkovic šla k zemi. Strakáčův konec byl rychlý

Je nějaký rum, o kterém už nyní víte, že ho Ostravané milují?
Myslím, že Ostravané rum milují obecně, navíc je to dnešní módní trend. Mezi známé patří klasiky jako Zacapa, Diplomatico, Legendario. Ale věřím, že je osloví i rumy jako Plantation se stopou vanilky, kokosu a mléčné čokolády z Barbadosu, jemně nasládlý karamelový El Comandante z Panamy. A také stařené Abuelo s lehkou známkou dřeva si jistě velmi brzy najde své milovníky.

Váš obchod může pomoci hlavně lidem, kteří si marně lámou hlavu s nákupem dárků…
Rozhodně. Toužíme být jedno z těch míst, ve kterém vždy nakoupíte „potěšení“ nejen pro sebe a své blízké, ale také pro obchodní partnery. V pestré nabídce alkoholů a destilátů určené však nejen pro muže máme i rozmanité druhy dárkových balení s vlastním příběhem. Nabídka je navíc rozšířena o exkluzivní čokolády Moon chocolate, kdy jako jediní nabízíme tzv. měsíční kameny v dárkovém balení, což je aktuálně trendy hlavně v zahraničí. Více informací najdete i na našich nových internetových stránkách www.spiritsoriginal.cz.

Jaroslav Kaleta se raduje z daru svých kolegů.
Muž přišel o nohu, bývalí kolegové z firmy se mu složili na elektrický skútr

Máte i nějaký sortiment rumů pro ženy?
Jemné sladší rumy v podobě elixírů jsou velmi oblíbené právě u žen. Navíc jako limitovanou edici máme i speciální sladké giny, nechybí pravé italské prosecco a další druhy vín. Věříme, že naučíme pít rumy i dámy, a to hlavně prostřednictvím naší nabídky míchaných nápojů, například Bandita storm. Jedná se o letní, velmi osvěžující drink, ve kterém je základem rum Bandita black z panamského rumu s tradičním kořením latinské Ameriky, tedy vanilkou a skořicí. V tomto drinku se ještě maceruje 72 hodin čerstvě upražená káva, která je navrstvena na kostky ledu na ginger beer s jemně zakápnutou limetou (nealko zázvorová limonáda – pozn. redakce).

Už jste zmínil, že ve vašem obchodě si mohou zákazníci také dát kávu. Proč jste si zvolili Nespresso?
Káva je nedílnou součástí života téměř každého z nás a Nespresso je výborná káva, vždy čerstvá a kvalitní. A pro ty, kteří nejsou milovníky kávy, pak máme jako jediní v Ostravě připravenu čajovou řadu Kusmi Tea Paris, ve které najdeme jak klasické černé, ovocné a zelené čaje, ale také například jasmínový čaj nebo Detox Kusmi Tea. Nejen v horkých dnech je navíc podáváme i v osvěžující verzi.