Vysoká odbornost, individuální přístup, naslouchání přáním žen a nově také stálá dostupnost fyzioterapeutky se specializací na gynekologii a porodnictví - to jsou základní pilíře, na kterých je postavena péče týmu Gynekologicko – porodnické kliniky FN Ostrava o ženy v těhotenství, při porodu i v období šestinedělí.

„Jsem moc rád, že se našemu specializovanému centru, které je jedním ze 12 perinatologických center v republice, podařilo získat do týmu uznávanou fyzioterapeutku v oblasti gynekologie Mariku Bajerovou. Její trvalá přítomnost na naší klinice rozšířila spektrum námi poskytované odborné péče, nejen pro ženy po císařském řezu. Jsme v tomto směru v naší republice průkopníky. Zájem o tuto péči je obrovský,“ řekl přednosta kliniky Ondřej Šimetka.

„Rovněž oceňuji nesmírné nasazení personálu nejenom v době jarní vlny pandemie, kdy jsme jako první porodnice v ČR usilovali o změnu necitlivého nařízení vlády týkajícího se zákazu otců a doprovázejících osob u porodu. Díky tomu přijížděly využít služby naší porodnice ženy doslova z celé republiky a hlavně, náš tlak přispěl ke změně nesmyslného a škodlivého vládního nařízení. Z této změny mám obrovskou radost,“ doplnil docent Šimetka.

Vedoucí lékař porodních sálů Richard Špaček připomněl, že již od začátku vypuknutí koronavirové pandemie vyčlenila klinika jeden z porodních pokojů pro covid pozitivní rodičky, který je od zbývající části porodnice oddělen.

Všechny děti narozené ve FNO dostanou v porodnici dárek ve formě bavlněného body s logem projektu.Zdroj: FNO

„A pro covid pozitivní ženy po porodu máme vyčleněny pokoje na gynekologii, aby se nepotkávaly s ostatními rodičkami na poporodním oddělení. I přes přísná protiepidemická opatření samozřejmě respektujeme individuální požadavky žen při vedení porodu,“ zdůraznil porodník a dodal, že zřejmě dlouho nezapomene na svou službu v posledním dni roku 2020, kdy se narodilo 17 dětí. Zcela jistě mezi nimi byla Ema, Sofie, Eliška, Tadeáš, Tobiáš nebo Matyáš. V posledním roce to jsou totiž rodiči nejčastěji volená jména dětí.

Primářka oddělení neonatologie Hana Wiedermannová, které je součástí ostravského perinatologického centra, připomněla, že loňský rok byl navzdory koronavirové nákaze úspěšný i pokud jde o snížení počtu dětí, vyžadujících intenzivní péči. „Zatímco v roce 2019 bylo na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 892 dětí, v roce 2020 toto číslo kleslo na 800. Potěšitelné je i to, že obě loni narozená trojčata jsme mohli propustit poměrně brzy domů a děti velmi dobře prospívají,“ uvedla primářka Wiedermannová.

Na Gynekologicko-porodnické klinice FN Ostrava se v roce 2020 narodilo 2 347 dětí. Devadesáti sedmi ženám se narodila dvojčata a ve dvou případech dokonce trojčata. Porodní váhu pod 1500 gramů mělo 93 dětí, což je ve srovnání s předchozími lety výrazně méně. V roce 2019 potřebovalo intenzivní poporodní péči 138 takovýchto nezralých novorozenců a před pěti lety ještě o deset více.

Přímo na Štědrý den odstartoval na klinice nový projekt „FAKULTKA GANG“. Všechny děti narozené ve FN Ostrava dostanou již v porodnici dárek ve formě bavlněného body s logem projektu. „Když jsme hledali vhodný název pro náš projekt, zaměřený na nastávající maminky a jejich děti, mysleli jsme na to, aby byl milý, vtipný a zároveň nediskriminoval žádné z pohlaví. Bavlněné body pro každé u nás narozené miminko je naším prvním počinem. Další brzy rádi zveřejníme,“ uvedla vedoucí oddělení marketingu FN Ostrava Hana Maiwaelderová.