Současný stav turisticky vyhledávané oblasti neodpovídá potřebám dynamicky se rozvíjejícího domácího cestovního ruchu ani současným trendům v oblasti trávení volného času. Proto vzniklo před třemi lety memorandum o spolupráci mezi kraji mající za úkol území rozvíjet a zabývat se vybranými tématy. Ta, v současné době nejpalčivější, byla zpracována v Architektonicko-urbanistické studii a Manuálu užívaní (si) veřejného prostoru.

„Víme o problémech, které Pustevny dlouhodobě sužují, ať už se týkají parkování, přelidnění vrcholu, nevyhovujícího zázemí a podobně. Rozhodli jsme se nesedět s rukama v klíně. V letošním roce se k memorandu připojily obce Trojanovice a Prostřední Bečva, na jejichž katastrálním území Pustevny leží. Letos na jaře vznikl také Fond Pustevny, jehož zřizovatelem je obec Prostřední Bečva, na sdružování finančních prostředků potřebných pro jejich rozvoj,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že oba kraje do fondu přispěly částkou 500 tisíc korun, obce pak 100 tisíci.

Moravskoslezské policistky četly dětem z knihy Policejní pohádky.
Netypické čtení dětem. O příběhy se podělily i policistky z kraje

Již za necelý rok fungování Fondu Pustevny společná práce přinesla určité výsledky. Z finančních prostředků od obou krajů, obcí a oslovených podnikatelů, provozujících na Pustevnách služby, byla pořízena větší část nového mobiliáře, celkem dvacet kusů laviček a sedm stolů, stejně jako nové rozcestníky. Nový mobiliář bude v lokalitě Pustevny-Radhošť umístěn v průběhu října až listopadu letošního roku. Zároveň se pořídila projektová dokumentace pro vstupní objekt, který by na současném parkovišti měl začít růst v roce 2022.

„Proměna Pusteven je běh na dlouhou trať. Jsme rádi, že starostové obcí Trojanovice a Prostřední Bečvy společně se zástupci dotčených soukromých subjektů na se na něj vydali společně s námi,“ doplnil Krkoška.

V rámci obnovy by měly v příštím roce na trase Pustevny – Radhošť přibýt nové odpadkové koše. Součástí plánů je také úprava centra vrcholu nebo obnova svodidel podél opravené Knížecí cesty.

Kontroly bytů společnosti Heimstaden proběhly opakovaně na ulici Technická ve Slezské Ostravě.
Prohlídky bytů společnosti Heimstaden pokračují, nyní ve Slezské Ostravě

„Fungování Fondu Pustevny je na startu a je podmíněno spoluprací signatářů memoranda, podnikatelů a dalších subjektů. Naším společným zájmem je zvelebování turisticky oblíbené lokality,“ nechal se slyšet za radní Zlínského kraje Jan Pijáček, zodpovědný za oblast cestovního ruchu.