„Je to neinvazivní vyšetření vhodné pro pacienty, kteří mají velký počet pigmentových znamének. Dále ho doporučujeme využít i u pacientů z rizikových skupin, což jsou pacienti, u jejichž příbuzných byl zhoubný nádor v minulosti diagnostikován. Nemusí se jednat pouze o karcinom kůže, ale jakékoliv onkologické onemocnění,“ vysvětluje Monika Macejková, lékařka kožní ambulance na Poliklinice AGEL Ostrava, s tím, že hlavním cílem tohoto vyšetření je včasná detekce nově vzniklých znamének a znamének, která se výrazněji změnily.

Moderní dermatologický přístroj rychle a šetrně monitoruje i ty nejmenší změny na kůži člověka a dokáže tak včas odhalit hrozící nebezpečí v podobě zhoubného nádoru.

Klíště, ochrana, nebezpečí. Ilustrační foto
Počty nakažených klíšťovou encefalitidou stoupají. Proočkovaní už tolik ne

„Vyšetření DermoScanem X2 bych doporučila všem, kteří mají na těle deset znamének a více,“ dodává Monika Macejková.

Procedura je bezbolestná a včetně dermatoskopického vyšetření zabere 20 až 30 minut. Součástí vyšetření je pohovor s kožním lékařem a jeho doporučení, jak dále postupovat v prevenci melanomu a pravidelné péči o kůži.

„Tato metoda má smysl jen při opakovaném vyšetření pacienta, protože sleduje změny v čase. Snímky počítač překryje a srovnává. Speciální program nám označí barevně znaménka nové nebo ty, které se změnily,“ upřesňuje MUDr. Monika Macejková s tím, že doporučený interval na jednotlivá vyšetření na DermoScanu X2 je co šest až dvanáct měsíců.

K TÉMATU

Cena jednoho kompletního vyšetření je 750 korun, ale v rámci bonusových programů zdravotních pojišťoven může pacient získat příspěvek i 500 korun.

Zájemci o vyšetření znamének a pih na celotělovém skeneru DermoScan X2 se mohou objednat na Polikliniku AGEL Ostrava na telefonním čísle 595 002 656.