Město se může kromě už zmíněných předností pochlubit i vysokým počtem lékařů a příznivými cenami stavebních pozemků. „Pro rozvoj města i podnikání je u nás rozhodující blízkost dálniční sítě. Navíc jsou u nás nižší ceny nemovitostí, což zpříjemňuje start jak místním obyvatelům, tak i podnikatelům. Naše radnice je zároveň velmi dobře ekonomicky řízena, proto je u nás i nízké riziko zásadního omezení městských služeb," uvedl po vyhlášení krajského kola výzkumu Město pro byznys starosta města Oder Pavel Matůšů.

Druhé místo si z letošního ročníku odnáší loni čtvrtý Krnov. Nejlépe z celého kraje si vedl hned v několika kritériích. Týká se to například cen za odvoz odpadu, vodného a stočného i spokojenosti podnikatelů s přístupem radnice. Třetí Opava vyniká v dostupnosti pracovní síly. Obce se ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě padesáti kritérií.

K TÉMATU: O Era Živnostníka roku 2012 bojuje za náš kraj tesař a truhlář Vlastislav Kolovrat

Letošní ročník podnikatelské soutěže Era Živnostník roku jde do finále. Z krajských kol v průběhu září a října vzešlo čtrnáct favoritů, kteří se v právě probíhajícím hlasování veřejnosti na www.zivnostnikroku.cz utkají o postup do užšího finále. V něm bude odborná porota z pěti postupujících podnikatelů vybírat vítěze.

Za Moravskoslezský kraj bojuje Vlastislav Kolovrat z Březové, jehož rodinná firma se zaměřuje na tesařské, lešenářské a truhlářské práce, a to zejména na výrobu eurooken, vstupních dveří a zimních zahrad. Hlasování končí 11. listopadu.

Jak Vlastislav Kolovrat uvedl, motivací k založení vlastního podnikání bylo znárodnění otcovy firmy v roce 1948. Dnes se svými dvěma syny provozuje Vlastislav Kolovrat několik dílen vybavených špičkovými stroji a zaměstnává třicet lidí. „Nikdy mě nenapadlo řemeslo opustit, ani tehdy, když mi byla nabídnuta možnost dalšího studia. Těší mě pocit, když se mohu na svou práci po letech podívat a pochlubit se jí," přiznává podnikatel lásku k řemeslu.

Na nedostatek zakázek si truhlář nestěžuje, i když přiznává, že jich v posledním roce ubylo. Svou práci prezentuje na veletrzích, ale zákazníci k němu přichází zejména na doporučení. „Dobrá práce je podle mě nejlepší reklama," říká finálový živnostník.

Vítěze soutěže vybere porota z pěti postupujících 15. listopadu. Slavnostní vyhlášení výsledků podnikatelských soutěží se uskuteční 4. prosince v Praze. Kromě hlavních cen Era Živnostník roku 2012 a Vodafone Firma roku 2012 budou také uděleny tituly Era Účetní roku, Odpovědná firma roku a Web roku.