Předseda odborářů z ocelárny a válcovny vítkovického Evrazu Rostislav Fromelius na dotaz uvedl, že odboráři předkládají návrh k mzdové části kolektivního vyjednávání. „Bližší informace v současnosti uvádět nebudeme. Hodně bude záležet samozřejmě na tom, jak se bude odvíjet vývoj v ocelárně,“ doplnil Fromelius.

Mluvčí vítkovického Evrazu Jaromír Krišica odpověděl, že jednání s ArcelorMittalem Ostrava ohledně podmínek nákupu surového železa pokračují. Vítkovická ocelárna přitom stojí už od počátku letošního července. „Situace v ocelárně se nezměnila. Zhruba pětašedesát procent zaměstnanců ocelárny zůstává doma s osmdesáti procenty mzdy. Žádné propouštění se neplánuje. Provozy společnosti s výjimkou ocelárny jedou v současnosti na přibližně devadesát procent,“ dodal Krišica.

Mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Věra Breiová sdělila, že zástupci odborářů a vedení huti se sice setkali, ale jednali zatím o doplatku jednorázové odměny pro letošní rok. V kolektivní smlouvě podepsané v březnu odboráři kývli na jednorázovou odměnu ve výši tří tisícovek korun. Dohodli se ale také s vedením, že při vylepšení finanční situace huti se sejdou opět v říjnu.

Kolektivní vyjednávání o mzdách pro příští rok zatím podle Breiové zahájena nebyla. „Huť jede v současnosti na sedmdesát procent svých kapacit. Dá se říci, že z nejhoršího je už venku, ale dopady krize se budou projevovat i v dalších letech. Zároveň ale platí, že nejen pro letošní, ale ani pro příští rok se neuvažuje o propouštění zaměstnanců,“ uvedla mluvčí kunčické huti. Dodala také, že firma si chce vychovávat nové odborníky do svých provozů.