Uklidnit vás může to, že rozhodně nejste sami, kdo se nevyzná v tom, kdy podle loni přijatého zákona musejí obchodníci prodejny nechat zavřené, a kdy mohou prodávat. O Štědrém dni je situace ještě trochu složitější. I velké obchody totiž otevřeny mít mohou, ale jen do 12. hodiny.

Podle názoru ředitele společnosti Hruška Pavla Hruzíka je pro zákazníky nejobtížnější rozpoznat, které prodejny zůstanou o sedmi svátcích, které omezuje zákon, otevřeny, a které zůstanou zavřené.

„Další problém je ten, že si zákazníci ve většině případů nejsou schopni domyslet, o kterém svátku mohou být otevřeny všechny prodejny, a ve kterém jen ty menší," uvedl ředitel společnosti Hruška.

Kdy je zákonem prodej zakázán či omezen: 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. i 26. prosince a 24. prosince (od 12 do 24 hodin).

Jak dodal, o právě skončených Vánocích měly všechny prodejny tohoto řetězce otevřeno na Štědrý den do povolených 12 hodin. Ve dnech 25. a 26. prosince zůstaly prodejny naopak zavřeny. „Samozřejmě že nový zákon, který omezuje prodej o některých svátcích, má negativní vliv na tržby," dodal Pavel Hruzík.

Mluvčí Globusu Pavla Hobíková odpověděla, že konkrétní čísla nebude společnost komentovat. „Před státními svátky jsme vždy zaznamenali zvýšenou návštěvnost našich hypermarketů. Zákazníci nakupovali především čerstvý sortiment, jako například pečivo, mléčné výrobky a ovoce a zeleninu. I přes zvýšené prodeje v těchto dnech nám to nicméně ve srovnání s loňským rokem nevykompenzovalo rozdíl z uzavření," sdělila Pavla Hobíková.

Zuzana Holá ze společnosti Lidl řekla, že nový zákon se samozřejmě projevil. „Jako příklad můžeme zmínit omezení otevírací doby na Štědrý den, kdy není možné markovat zboží od 12 do 24 hodin. Z organizačních důvodů jsme proto uzavřeli naše prodejny již v 11.30 hodin, abychom zákazníkům nechali dostatečný prostor k nákupu a zaplacení zboží před dvanáctou hodinou," dodala Zuzana Holá.

Mluvčí Datartu Iva Pavlousková uvedla, že omezení otevírací doby prodejen se do tržeb samozřejmě promítlo. „Omezení otevírací doby prodejen během vánočních svátků nám přineslo ztrátu v řádu milionů korun. Například na Štědrý den jsme zavřeli o dvě hodiny dříve než v letech minulých. Ztráty bychom ale měli menší, pokud by všichni prodejci dodržovali zákon," dodala Iva Pavlousková.

Ředitel OC Forum Nová Karolina Martin Kubík sdělil, že loňská prosincová návštěvnost 930 tisíc zákazníků znamená ve srovnání s prosincem předloňského roku osmiprocentní nárůst. „A to i přesto, že 26. 12. 2016 bylo centrum v souladu s novým zákonem zavřené," dodal Martin Kubík.