Odborář Roman Ďurčo už koncem června řekl, že zaměstnanci vnímají nejistou situaci velmi negativně.

Jeho slova se týkala nejen odstávek v ocelárně, ale i otázek týkajících se prodeje vítkovického Evrazu. O této možnosti informovalo vedení firmy letos v dubnu.

„Celý proces případného prodeje se táhne už dlouho. Je jasné, že nervozita mezi zaměstnanci je velká. Navíc ani ten současný rozjezd ocelárny nemusí trvat dlouho. Pořád ještě nevíme, jestli se koncem měsíce ocelárna opět nezastaví a v září nebude další odstávka," uvedl odborář.

To, že výroba v provozu ocelárny a válcovny Kvarto byla obnovena, potvrdil i mluvčí vítkovického Evrazu Jaromír Krišica. Ten uvedl, že ocelárna pracuje v běžném provozu. Na otázku, jak dlouho bude ocelárna v provozu, mluvčí odpověděl: „To záleží na tom, zda nám Úřad Moravskoslezského kraje povolí posunutí termínu výstavby sekundárního odsávání a tím prodlouží platnost IPPC (Integrované povolení).

Současně provoz ocelárny závisí i na situaci na trhu s ocelovými výrobky." Dohodu na odběru surového železa z kunčické huti ArcelorMittal má ale vítkovický Evraz uzavřenu zatím jen na srpen.

Kdo ho koupí?

„Zájemců je několik. Nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Rozhodnutí o prodeji je v poslední fázi" uvedl dále Jaromír Krišica.