„Už v minulých dnech jsme jednali s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem. Ten pochází z našeho kraje a ví, jaký význam pro zaměstnanost kunčická huť má. Pro nás je důležité, aby celou situaci sledovala i celá vláda v čele s premiérem a věnovala jí potřebnou pozornost. A také aby vláda v rámci svých možností dohlížela na případný prodej huti a pomohla eliminovat možnost, že by huť mohl místo solidního zájemce koupit nějaký spekulant,“ vysvětlil Vítězslav Prak.

Dva dny po této schůzce (ve čtvrtek 26. dubna) se zástupci zaměstnanců kunčické huti setkají v Bruselu s odboráři z hutních závodů ArcelorMittal. Jak Vítězslav Prak upřesnil, projednávat se bude několik témat.

„Chybět mezi nimi samozřejmě nebude ani to, které se v souvislosti s ArcelorMittal Ostrava objevilo nedávno. Tedy informace o jejím možném prodeji. Budeme o tom mluvit nejen s kolegy z dalších firem, které skupina ArcelorMittal v rámci kompenzačního balíčku za akvizici hutí v italském Tarantu nabízí k prodeji, ale i s dalšími odboráři,“ odpověděl Vítězslav Prak a dodal, že by si navzájem mohli pomoci například tím, že by si předávali reference o případných zájemcích o koupi.

Evropská komise má o kompenzačním balíčku rozhodnout 23. května. Podle ředitelky pro personální záležitosti AMO Veroniky Muroňové jsou nyní reálné dva scénáře. „Pokud Evropská komise nepřijme kompenzační balíček, AMO nadále zůstane součástí skupiny ArcelorMittal. V opačném případě bude následovat jeho prodej a hledal by se nový investor, který by firmu dále rozvíjel,“ uvedla Muroňová.