„Začali se s námi bavit konečně vážně. Na naše otázky byli připraveni, bylo to konstruktivní jednání. Považujeme to za začátek. V následujících čtyřech týdnech se budeme společně domlouvat na konkrétních bodech a pokusíme se dospět k dohodě,“ uvedl po jednání předseda základní organizace OS KOVO ArcelorMittal ČR Petr Slanina.

Jon Bolton uvedl, že zástupci Liberty House přinesli na schůzku s odboráři také návrh rámcové dohody ohledně budoucích plánů pro huť, který se týká investic, zaměstnanosti a dalších otázek, které byly ze strany odborů v minulosti pokládány.
„Návrh písemné dohody nastavuje rámec pro naši spolupráci s odbory a obsahuje sadu našich závazků pro budoucnost ostravského podniku. Naše odpovědi reagují na hlavní obavy odborů, které jsme doposud slyšeli. Naprosto však chápeme, že je potřeba společně pracovat na dalších úpravách dokumentu. Naším společným cílem je růst a úspěch a věříme, že při tomto jednání jsme na této cestě udělali první krok,“ uvedl Jon Bolton.

Odboráři nabídku na zmíněnou dohodu vnímají jako vstřícný krok. „Pokusíme se do této dohody vtáhnout i zástupce státu, aby garance ve smlouvě byly jistější,“ dodal odborář Petr Slanina.

Další schůzka by se měla konat za dva týdny a v horizontu měsíce by zástupci Liberty House a odborářů rádi dosáhli dohody.

Jon Bolton nadnešní schůzce podle Petra Slaniny odborářům také sdělil, že Liberty House vede jednání, aby mohla odkoupit českou část společnosti Tameh Czech (pozn. red.: Tameh Holding je společný podnik Tameh Czech a polské firmy Tauron a zajišťuje huti dodávky energií). „Dosud říkali, že si nákup energií od společnosti Tameh Holding zajistí smlouvami. Vnímáme to proto jako krok, který by potvrzoval, že to s investicemi do ostravské hutě myslí vážně,“ dodal odborář.
Výkonný ředitel Liberty House zároveň uvedl, že by byl rád, pokud by celý proces nákupu ostravské huti byl dokončen do konce prvního čtvrtletí roku 2019.

Otevření Outlet Arena Moravia, 22. listopadu 2018 v Ostravě.
VIDEO: Do nového outletového centra první den zamířily davy lidí