Dopis má ČTK k dispozici. Firma ve čtvrtek oznámila, že dočasně odstaví jednu vysokou pec a sníží do konce srpna výrobu surového železa o 20 procent. Odboráři s rozhodnutím vedení nesouhlasí, mají obavy o budoucnost firmy. 

Liberty Ostrava uvedla, že jí uvedené opatření umožní omezit výrobu a snížit skladové zásoby oceli, díky čemuž se bude moci lépe přizpůsobit výraznému ochlazování ocelářského trhu v Evropě.

Firma výrobu sníží, aniž by propouštěla. Firma také sdělila, že dál pracuje na uskutečnění oznámených strategických investic. Do roku 2022 chce postavit dvě nové hybridní pece. 

Souček napsal, že vedení společnosti Liberty Ostrava se evidentně snaží pod rouškou pandemie nemoci covid-19 poškodit její budoucí fungování a prosperitu. "Po konzultaci se zástupci všech odborových organizací v Liberty Ostrava Vás musím upozornit, že postup vedení společnosti Liberty Ostrava není v souladu s jeho předchozími proklamacemi o rozšiřování a zmodernizování výroby a také o udržení zaměstnanosti," napsal odborový předák Babišovi.

Opětovné rozjetí vysoké pece v budoucnu je podle Součka fikce, která se neuskuteční. "Ohroženo je 341 zaměstnanců. Ti zkušenější odejdou a bez nich se vysoká pec znovu nerozjede," uvedl předseda OS KOVO. 

Současné dopady pandemie na firmu jsou podle něj minimální a zakázková náplň podniku je dobrá, lepší než ve stejném období minulého roku. "Jako hlavní důvod odstavení jedné vysoké pece je uváděna úspora hotových prostředků. Jako odbory v tom z dlouhodobého hlediska vidíme pouze krátkodobé generování hotovosti a rezignaci na budoucí rozvoj společnosti," napsal Souček.

Odborové organizace působící v huti už ve čtvrtek vydaly prohlášení, že s několikaměsíční odstávkou vysoké pece zásadně nesouhlasí. Firma podle nich své rozhodnutí přesvědčivě nezdůvodnila.

Snížení výroby podle odborářů ohrozí zaměstnanost. "Celkem 341 zaměstnanců bude na částečné nezaměstnanosti. Buď budou rotovat na různých pracovištích, nebo budou zdarma poskytnuti na veřejně prospěšné práce. Riziko, že zkušení zaměstnanci odejdou, jelikož na trhu práce chybí, je příliš vysoké," uvedl dnes předseda jedné z odborových organizací v podniku Pavel Fichna. Dodal, že omezení výroby v Liberty bude mít dopady na zaměstnanost dalších navazujících firem. 

Firma uvedla, že její zákazníci hlásí o 30 procent nižší poptávku a situace se vyznačuje velkou nestabilitou a nejistotou ohledně dalšího vývoje. Vysoká pec číslo 2 bude po sfoukání v udržovacím režimu, což podle vedení umožní její opětovné uvedení do provozu, jakmile se situace na trhu zlepší.

Zaměstnance, kterých se opatření dotkne, chce huť využít v jiných provozech, kde má v současnosti naopak nedostatek pracovních sil. Část pracovníků, kteří se budou pravidelně střídat, ale bude doma s náhradou mzdy ve výši 70 procent.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. I s dceřinými společnostmi má 6000 zaměstnanců. Huť patří do skupiny Liberty Steel Group, která je součástí globálního uskupení GFG Alliance patřícího rodině britského podnikatele Sanjeeva Gupty.