Rozestavěný objekt míjejí lidé, kteří míří od radnice ve Slezské Ostravě na haldu Ema. Betonové základy bytů, jejichž výstavba se před časem stopla, se ale pomalu ztrácejí za vysokou trávou a náletovými dřevinami.

Výstavbu souboru pěti domů s názvem Siesta ve Slezské Ostravě na ulici Na Františkově zahájila developerská společnost Orco Property Group v roce 2008. Po dodělání základů ale stavbu stopla, na pokračování už totiž Orco, které se dostalo do ekonomických potíží, peníze nemělo. Ještě před rokem a půl byly ve hře dvě varianty – jednak developerská společnost jednala s bankami o financování, jednak uvažovala o prodeji.

„V rámci plnění naší strategie, a to zaměřit se pouze na hlavní města v zemích, ve kterých působíme, jsme projekt prodali. V současné době dochází k vypořádání transakce. Do doby ukončení bohužel nemohu poskytnout více detailů,“ oznámila v úterýmluvčí společnosti Orco Petra Zdeňková.

O jakého kupce jde a kdy bude se stavbou pokračovat? To by mělo být už brzy veřejné. Celá transakce totiž bude podle Zdeňkové ukončena zhruba do jednoho až dvou měsíců včetně zapsání nového majitele do katastru.

„Konečně se to vyřešilo. Bylo by smutné, kdyby stavba zůstala zakonzervována i nadále. Je dobře, že se našel kupec, který projekt převezme,“ konstatoval starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř. Dodal, že podle jeho informací by měl nový majitel zachovat původně plánovaný projekt, který počítal s výstavbou pěti nízkoenergetic­kých domů.

Projekt Siesta není jedinou stavbou, kterou společnost Orco Property Group na území České republiky stopla. Kvůli hypoteční krizi a problémům, které přinesla, společnost musela své plány přehodnotit u více projektů. Stavení práce se zastavily například také ve Vrchlabí, kde chtělo Orco přeměnit bývalý pivovar na apartmánové byty. V Ostravě se Orco podepsalo pod výstavbu bytového komplexu s názvem Podkova v Komenského sadech.