10,836 miliardy korun. Takový je zastupiteli schválený rozpočet města pro příští rok. Oproti letošnímu roku bude město hospodařit s částkou o 400 milionů korun vyšší.

„Pokračujeme v trendu signalizujícím uvážené a zodpovědné hospodaření města. Jednat budeme znovu tak, abychom nejen zvládli významné investice příštího roku, ale abychom se připravili také na zásadní investice let příštích, včetně výstavby koncertní haly,“ řekl k rozpočtu ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).

Kouč Baníku Páník.
Kouč Páník v Baníku končí? Vedení mlčí!

Nově otevřená pobočka Amerického centra (American Corner Ostrava), 20. zaří 2019 v Ostravě. Na snímku primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Příjmy města budou o 313 milionů korun vyšší než letos, tedy 9,379 miliardy korun, navíc se do rozpočtu převádí přebytek toho letošního ve výši 1,749 miliardy korun. Naopak o 301 milionů se však rozpočet ponižuje kvůli splátkám úvěrů.

Dostavba čtyřsetmetrového úseku klíčové komunikace v Ostravě, Prodloužené Rudné. Snímek z 25. října 2019, měsíc po po předání staveniště.
VÍME PRVNÍ: Prodloužená Rudná se dnes otevírá!

VÍCE PENĚZ DO OBVODŮ

Martin ŠtěpánekZdroj: Deník/Lukáš Kaboň„Rekordní rozpočet ovlivnil zejména předpoklad lepšího výběru daní o 480 milionů korun,“ vysvětlil náměstek primátora pro finance a rozpočet Martin Štěpánek (ODS) s tím, že nejvyšší podpory v historii se dočkají také městské obvody. Město je bude dotovat šestinou rozpočtu. „Výše dotace obvodům bude 1,8 miliardy korun, což je dvojnásobná částka oproti roku 2015,“ podotkl Štěpánek.

Rekordní je také výše podpory pro dopravní podnik (1,473 miliardy korun) a částka vyčleněná na investice. Proinvestováno má být celkem 2,965 miliardy korun, avšak částka nemusí být konečná. Díky průběžnému dofinancování projektů z uvolněných zdrojů, přebytku hospodaření, dotací či úvěru by se částka pro investice mohla vyšplhat až na čtyři miliardy korun.

CO POSTAVÍ A OPRAVÍ?

Město má rozpracovaných několik velkých projektů, ať už se jedná o Dům kultury poklad či třeba rekonstrukci historické budovy bývalých jatek. Vedle nich poputují investice podle resortní náměstkyně Zuzany Bajgarové také na výstavbu expozic makaků lvích, gibonů a kopytníků v zoo, ozelenění tramvajové trati v ulici Dr. Martínka v Hrabůvce, na výstavby sportovních hal v Nové Bělé a Krásném Poli nebo na rekonstrukci parku v centru města za biskupstvím.

Počítá se také s proměnou křižovatky a novým parkovištěm u tramvajové smyčky Hlučínská v Přívoze, podzemním parkovištěm na Černé louce u budoucí Fakulty sportu Ostravské univerzity nebo s rekonstrukcí křižovatky u Kotvy ve Výškovické ulici. Investovat se bude i do moravské části nábřeží řeky Ostravice.

SUEZ Využití zdrojů, a.s. - spalovna odpadů v Ostravě. Ilustrační foto.
ROZŠÍŘENÍ SPALOVNY: Situace není beznadějná, nabádá k činům hnutí Ostravak

Nábřeží Ostravice postupně mění svou tvář.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Protože investice považujeme za naprosto zásadní pro další rozvoj města, nechceme připravovat projekty do šuplíku. Navrhli jsme proto takovou strukturu financování, která nám umožní připravené projekty v maximální možné míře realizovat,“ uvedla Bajgarová, podle níž město také odloží pravidelné částky do fondů na rozvoj městské nemocnice (200 milionů, ve fondu je 655,6 milionu) a na výstavbu koncertní haly (100 milionů, ve fondu je 296,8 milionu).

NESOUHLAS OPOZICE

Přestože zastupitelstvem návrh rozpočtu prošel, ne všichni jej podpořili. „Navrhovali jsme rozpočtové úpravy, které nebyly přijaty, proto jsme jako KSČM rozpočet jednotně nepodpořili, na rozdíl od toho krajského,“ řekl Deníku opoziční zastupitel Josef Babka s tím, že navrhované úpravy se týkaly školství nebo zvolených investičních projektů.

Utkání 27. kola hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc, 18. prosince 2019 v Ostravě. Na snímku (střed) brankář Olomouce Jan Lukáš a Dominik Lakatoš.
Vítkovice opět vítězně. Olomouc srazil Lakatošův hattrick

„Vadí nám také ‚fondové‘ hospodaření, kdy se neustále na něco šetří. Finančních prostředků je dostatek, o čemž svědčí i letošní přebytek, tak je dávejme zpět do veřejného prostoru, kam mají být určeny,“ sdělil Babka, jehož strana bojovala například o dalších třicet milionů korun na opravu chodníků. „Ve městě, a v centru obzvlášť, jsou v katastrofálním stavu.“

Které investiční projekty v roce 2020 město podpoří?

Projekt – Obvod – Částka pro rok 2020

• modernizace domu kultury Poklad – Poruba – 275,874 milionu (celkem 421,846 milionu, dokončeno 2021)
• rekonstrukce historické budovy jatek – Moravská Ostrava – 99,767 milionu (celkem 221,193 milionu, dokončeno 2021)
• výstavba expozic v zoo – Slezská Ostrava – 60 milionů (celkem 139,47 milionu, dokončeno 2021)
• ozelenění tramvajové trati v ulici Dr. Martínka – Jih – 10 milionů
• rekonstrukce parku za biskupstvím – Moravská Ostrava – 11 milionů
• výstavba sportovní haly – Nová Bělá – 59 milionů
• výstavba sportovní haly – Krásné Pole – 26,5 milionu
• výstavba hasičské zbrojnice – Proskovice – 29 milionů
• rekonstrukce sportovního areálu – Poruba – 35 milionů
• rekonstrukce objektů společnosti Vítkovice Aréna – 38 milionů
• úprava křižovatky a výstavba parkoviště u smyčky Hlučínská – Přívoz – 54,883 milionu
• výstavba podzemního parkoviště u Fakulty sportu OU na Černé louce – Moravská Ostrava
• rekonstrukce křižovatky a zastávky u Kotvy – Zábřeh – 71,025 milionu
• výstavba cyklotras v ulicích Kaminského a Ječmínková – 14 milionů
• revitalizace nábřeží řeky Ostravice – Moravská Ostrava – 20 milionů
• rekonstrukce domu Husova 7 – Moravská Ostrava – 43,886 milionu
• rekonstrukce domu Střelniční 8 – Moravská Ostrava – 47 milionů

Jak město investovalo v jednotlivých letech

- 2017 1,817 miliardy korun
- 2018 2,458 miliardy korun
- 2019 2,847 miliardy korun
- 2020 2,965 (až 4) miliardy korun