Město pomáhá obvodům se zásadními opravami nájemních bytů a vytváří takové podmínky, aby v něm lidé včetně mladých zůstávali a nestěhovali se jinam.

„Bytový fond, který je ve správě městských obvodů, byl v řadě případů neprozíravě rozprodán a jinde je dlouhodobě podfinancován. Nároky na bydlení však, hlavně u mladých lidí, logicky rostou. Město se proto rozhodlo investovat peníze do této oblasti nad rámec schválených rozpočtů obvodů,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Vstupní budova do ZOO Ostrava, 27. dubna 2020 v Ostravě.
ZOO Ostrava otevírá v úterý, roušky sebou, odstupy dva metry a neshlukovat se

„Samozřejmě víme, že ani toto nevyřeší veškeré potřeby, a protože rozvoj bytového fondu patří mezi strategické cíle města, podpořili jsme i žádosti obvodů na externí financování. Poruba loni získala úvěr na Oblouk, aktuálně řešíme úvěr na obnovu bytového fondu ve výši 100 milionů korun pro obvod Mariánské Hory a Hulváky, předběžný zájem projevily i obvody Jih a Moravská Ostrava a Přívoz. I v této době to dává smysl, kvalitní městské byty jsou investice do budoucnosti,“ řekl doplnil primátor.

Ostravští radní schválili v první části podporu čtyř projektů, na které rozdělilo 27,8 milionu korun. O druhé části bude jednat v nejbližších týdnech, očekávány jsou žádosti například ze Slezské Ostravy či Jihu. K rozdělení zbývá zhruba 22 milionů korun.

Muže při seskoku z okna do trafiky zachytila kamera.
VIDEO: Skákajícího zloděje v Ostravě zachytily kamery. Po dopadení se kál

Radvanice získaly na stavební úpravy bytového domu v Těšínské ulici 6,06 milionu korun. Poruba dostala na rekonstrukci bytového domu pro seniory v ulici Dělnické dalších 8,5 milionu korun. Mariánské Hory a Hulváky zateplí bytový dům v ulici Fráni Šrámka s příspěvkem z fondu ve výši 9,99 milionu korun. Celkem 3,27 milionu korun obdržela Moravská Ostrava a Přívoz na rekonstrukci bytového domu v ulici Poštovní.

Město do rozvoje bytového fondu v posledních letech investuje masivně. Jedním z velkých projektů, které realizuje, je nový sedmipodlažní dům v Janáčkově ulici v centru s 26 bytovými jednotkami. Letos skončí celková přestavba domu v Husově 7 a také budovy v ulici Střelniční 8. Místo kanceláří budou nově v historických domech nájemní byty.

Archeologové prohledávají proluku v centru Ostravy kde má vyrůst nový dům - Nové Lauby, duben 2020.
PODÍVEJTE SE: Archeologové v centru Ostravy zachraňují minulost

Další stavby, například rezidence Nové Lauby a nový bytový dům na křížení ulic Biskupská a Kostelní, se chystají. Město Ostrava již spolufinancuje projekt obvodu Polanka nad Odrou. Jedná se o přestavbu objektu bývalé radnice na dům s pečovatelskými byty. Dalším podpořeným projektem je Komunitní dům pro seniory na ulici Dělnické v Ostravě-Porubě. Na každý z nich bylo z rozpočtu převedeno 10 milionů korun.

Městské obvody mají vedle 50 milionů korun z fondu na obnovu bydlení pro letošní rok k dispozici částku 1,8 miliardy korun, která je o 112 milionů korun vyšší než vloni. Další prostředky jdou přímo z městského rozpočtu na konkrétní investiční projekty, které realizuje nebo připravuje město Ostrava.