Zlaté ručičky

„Obchody a butiky mimo shopping centra, v pěší dostupnosti, které by nabízely jedinečnost a příjemné prostředí, tady stále chybí. Proto ten nápad s korálkovou speciálkou. Navíc vlastnoručně vyrobený šperk či módní doplněk z korálků ozdobí za minimální cenu a máte jistotu, že jej nikdo jiný nemá. Jako dárek pro blízkého člověka je nezaplatitelný,“ říká Kateřina Kožušníková.

Obdobné obchody, včetně korálkového ráje v Jablonci nad Nisou, už dlouhou dobu fungují nejen v Praze, kde manželé Kožušníkovi nějakou dobu žili a tyto obchody navštěvovali, ale i v dalších českých městech.

V Ostravě je několik dobře zásobených hobby obchodů, které nabízejí různé potřeby pro ruční tvoření. „Chyběla tady ale speciálka pouze na korálky, což určitě trápilo nejen mou ženu, která šperky sama vyrábí, ale určitě i další milovníky korálkování,“ vysvětluje Jan Kožušník.

Prodejní prostory v Ostravě-Porubě v Porubské ulici převzali po předchozím nájemci, který zde provozoval interiérové studio - prodejna tak byla už po rekonstrukci a zjednodušeně řečeno: stačilo jen vymalovat. Větší investicí byla výroba prodejních stojanů na míru a pořízení prodejního systému.

Jak se v takové „korálkárně“ vlastně nakupuje?

„Ustoupili jsme od kusového prodeje korálků, v budoucnu totiž plánujeme nabízet přes čtyři tisíce druhů korálků, a tolik mističek a počítání by zákazníkům i nám dalo pořádně zabrat,“ usmívá se paní Kateřina. A tak se jako velmi praktický jeví systém, kdy je od každého druhu korálků navlečen vzorek na vlasci (tzv. strand) o délce 16 centimetrů (přibližně délka náramku). Zákazník si vybírá podle těchto vzorků a kupuje zboží zabalené do sáčků, které se nacházejí hned pod vzorky. V prodejním balení je stejný počet korálků jako na vlasci.

„Hned víte, jaké množství kupujete a kolik balení si musíte pořídit například na korále o délce šedesát centimetrů. Některé druhy perlí ale také prodáváme přímo už navlečené na vlascích, dokonale tak vyniká jejich tvar a barevnost. Dražší či speciální korálky, v budoucnu pak i vinuté perle či skleněné knoflíky bude možné koupit i po kusech,“ dodává dále Kateřina Kožušníková.

V prodejně Fajne korále nabízí také veškeré příslušenství potřebné pro korálkování i hotové výrobky. Zejména šperky, které také vyrábí na zakázku – třeba k plesovým či svatebním šatům. „Lze domluvit i opravu starších šperků. Často se jedná o přetržené korále nebo případy, kdy třeba dosloužilo zapínání. Jedná se ale třeba o šperk, který je jinak krásný a zákazník má k němu citový vztah,“ vysvětluje majitelka korálkárny.

Dobře zásobit obchod kvalitním zbožím vyžaduje úsilí…

„Jsme tak trochu staromilci a máme rádi českou tradici. Ta je dnes válcovaná dovozem a univerzálními výrobky. Skleněné korálky proto nakupujeme zejména od českých výrobců, kteří se tradičně soustředí na Jablonecku. Je zajímavé, že většina těchto výrobců z drtivé většiny své zboží exportuje (převážně do USA či Asie), a český trh je tak pro ně okrajový a nezajímavý. To se bohužel někdy projevuje v kvalitě obchodní spolupráce. S malou nadsázkou lze někdy říci, že může být jednodušší objednat české korálky z Ameriky než z Jablonce nad Nisou. U kovových komponentů a návlekového materiálu je situace podobná,“ objasňuje Kožušníková.

Jak vidí svou budoucnost?

„Chceme se nadále specializovat na české skleněné korálky, ale v plánu máme například japonské korálky TOHO (používané na šperky šité z korálků), korálky hýřící barvami z italského Murana, nebo dřevěné a keramické korálky. Prostor chceme dát i specialitám, jako jsou ručně vyráběné vinuté perle od českých sklářských mistrů. Je škoda, že toto zboží se nedá běžně sehnat, je to krásné české umění a určitě si zaslouží jej propagovat. Rádi bychom rozšiřovali nabídku také o originální ručně dělané látkové tašky, brože, květiny do vlasů, prostě vše, co může ozdobit ženu a udělat ji šik. Spokojený zákazník, kterému se povede vyrobit krásný šperk k novému tričku a přijde se pochlubit nebo si u nás vybere dárek pro někoho blízkého, je pro nás nejlepší motivací,“ uzavírají povídání manželé Kožušníkovi.

Ktématu:

Pro ty, kdo mají chuť se naučit z korálků něco vytvořit, pořádají Fajne korále tematické kurzy. „Překvapil nás zájem lidí a uvažujeme o vypsání dalších kurzů i zvlášť pro děti školního věku. Kurzy jsou vedeny v podvečerních hodinách zkušeným lektorem a trvají přibližně tři a půl hodiny,“ dodává sympatická majitelka korálkárny.