Inovativní obalové materiály z houbového mycelia, chytré technologie pro efektivní svoz a následné třídění odpadu, desky vyrobené z recyklovaného komunálního odpadu pro využití ve stavebnictví a mnohé jiné výrobky i technologie firem, které sází na udržitelnost a recyklaci, představí EXPO CIRK 2024. Unikátní výstava se představí 20. a 21. června v Ostravě, konkrétně v Dolních Vítkovicích a je součástí konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky ve spolupráci s Francouzsko-českou obchodní komorou.

Expo v místě názorného příkladu

„Moc mě těší, že se bude Expo Cirk konat právě v našem kraji. Troufám si říci, že díky industriální historii je náš region cirkulární ekonomice zaslíbený. A právě ostravské Dolní Vítkovice, kterou jsou skvělou ukázkou cirkulární ekonomiky, kdy se bývalému průmyslovému prostoru podařilo dát nový obsah i využití, jsou ideálním místem pro konání této akce. Na výstavě chceme díky konkrétním projektům a nápadům ukázat, že cirkulární ekonomika je byznys a příležitost pro změnu,“ hlásí náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

close Podnikatelská výstava a veletrh EXPO CIRK 2024 se uskuteční 20. a 21. června v ostravských Dolních Vítkovicích. info Zdroj: Se svolením MS Tourism zoom_in Podnikatelská výstava a veletrh EXPO CIRK 2024 se uskuteční 20. a 21. června v ostravských Dolních Vítkovicích.

Nové technologie, postupy, inovace i výrobky v oblasti recyklace představí více než dvě desítky českých i zahraničních firem. Doprovodný program bude připravený i pro školy. Nejen odborníci, ale i veřejnost se díky výstavě budou moci dozvědět o nových trendech a možnostech udržitelnosti, obnovitelných zdrojích a novém myšlení v podnikání.

Cirkulární ekonomika, nebo jinak řečeno oběhové hospodářství, sází na udržitelnost, recyklaci, propojení oblastí a nový směr myšlení.

Hitem přeměna odpadu na stavební materiál

„Za českou stranu bude vystavovat například Lisa TECH, která se specializuje na eko-linky, které dokážou zpracovat a přetvořit tříděný komunální odpad na desky pro využití ve stavebnictví. Technologie firma vyváží do celého světa, například do Kalifornie, Itálie nebo Švédska. Společnost SMOLO představí technologie a čidla pro efektivnější svoz odpadu, které se už úspěšně využívají v některých obcích,“ popisuje Jakub Unucka.

close Podnikatelská výstava a veletrh EXPO CIRK 2024 se uskuteční 20. a 21. června v ostravských Dolních Vítkovicích. info Zdroj: Se svolením MS Tourism zoom_in Podnikatelská výstava a veletrh EXPO CIRK 2024 se uskuteční 20. a 21. června v ostravských Dolních Vítkovicích.

Vlajkovou lodí české prezentace je ale program využití takzvané staré Werk Areny v Třinci, tedy bývalého zimního stadionu. „Své plány bude prezentovat i CIRK ARENA. Centrum a výkladní skříň cirkulární ekonomiky našeho kraje vznikne v Třinci v bývalé hokejové aréně a zaměří se na výzkum průmyslových odpadů specifických pro Moravskoslezský kraj, jako jsou strusky a odprašky, bioodpadů a stavebních odpadů. Výrazně tak přispěje k transformaci kraje,“ vypíchl první náměstek moravskoslezského hejtmana.

Obaly z houbového mycelia

Dalším zajímavým projektem, který bude na výstavě k vidění, je biotechnologický startup Myco. Ten vyvíjí a vyrábí přírodní obalový materiál z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. Za francouzskou stranu se bude prezentovat například Schneider Elektric, ATALIAN CZ, EDF Nuclear Czechia.

Součástí akce bude i doprovodný program pro základní školy a pro děti, které na akci s rodiči dorazí. Na jednotlivých stanovištích si zájemci budou moci sestavit autíčko na vodíkový pohon, naprogramovat Lego robota a projít s ním překážkovou dráhu nebo díky dílně s panem Cirkulárem zjistit, co všechno obnáší téma cirkulární ekonomiky.

„Zatím se jedná o nultý ročník výstavy, ale chceme dostat Ostravu i Moravskoslezský kraj na mapu cirkulárního světa a do dvou let udělat z výstavy klíčové byznysové setkání nejen v rámci Evropy,“ dodává Unucka.

Více informací na expocirk.cz