Ostrava v minulém týdnu připravila sérii opatření na podporu místním drobným podnikatelům, kterým byla v důsledku krizových opatření vlády kvůli výskytu COVID-19 znemožněna jejich obchodní činnost. Jednou z možností finanční výpomoci, kterou schválila Rada města Ostravy, je právě dar do výše 20 tisíc korun.

Rada města vždy jednou týdně, v úterý, projedná žádosti obdržené v předchozím týdnu, a to za období pátek až čtvrtek. Žádat mohou menší podnikatelé s ročním obratem do 6 milionů korun, kteří mají provozovnu na území města Ostravy. Žadatelům z minulého týdne město ihned vyplatí celkem 626 892 korun, které budou odeslány na účet 41 podnikatelů.

Ilustrační foto.
Dobrovolníci Adry pomohli již stovce osamělých seniorů

„Počet žádostí se postupně zvyšuje. Celkovou výši sumy, kterou město na program podpory podnikatelů uvolní, přizpůsobíme situaci. Jsme připraveni pomoci,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

„Museli jsme dodatečně reagovat na dnešní rozhodnutí vlády o odpuštění záloh na zdravotním a sociálním pojištění. Těm podnikatelům, kteří ve svých žádostech specifikovali, že dar bude sloužit právě na úhradu tohoto pojistného, jej musíme o danou sumu krátit,“ doplnila Bajgarová.

O tuto formu finanční výpomoci mají prozatím zájem především podnikatelé provozující restaurační či hostinskou činnost, kadeřnictví nebo kosmetické salóny. Mezi úspěšné žadatele patří také Anna Grufíková, která provozuje obchod s českým designem TY IDENTITY v centru města.

Ilustrační foto.
Zázračné bylinky na koronavirus neexistují, dokáží však posílit imunitu

„Uzavřením prodejny jsme přirozeně přišli o tržby a nejsme schopni uhradit fixní náklady, které máme. Celá výše dotace padne jen na část nájmu, který musíme uhradit, ale i tak je pro nás tato pomoc velmi důležitá,“ uvedla.

Finanční dar podnikatelé využívají také například na mzdy svých zaměstnanců, uhrazení nájmů nebo energií.

Čtvrtá březnová neděle (odpoledne) na Lysé Hoře a v jejím okolí.
DENÍK BYL NA LYSÉ HOŘE: královna Beskyd nyní patří solitérům a párům

„Potvrzuje se tak potřebnost finanční pomoci, která může rychle a alespoň částečně pokrýt akutní náklady související s podnikáním. Také se nám na základě této zpětné vazby podaří lépe zacílit i další programy na pomoc podnikatelům,“ dodal ostravský primátor Tomáš Macura.

Další informace k podpoře drobných podnikatelů od města naleznete zde.