Ostravské podniky figurují hned v několika tabulkách největších znečišťovatelů.

Například ArcelorMittal je v tabulce provozoven podle množství látek klasifikovaných jako pro člověka karcinogenní na devátém místě. Ostravské vodárny a kanalizace jsou zase na šestém místě ve vypouštění látek nebezpečných pro vodní organismy.

Elektrárna v Třebovicích zaujímá deváté místo ve vypouštění plynů způsobujících kyselé srážky. Dukol Ostrava obsadil zase pátou příčku ve vypouštění oxidu uhelnatého a sloučenin klasifikovaných jako karcinogenní.

Bezzubá opatření

V roce 2013 hlásilo úniky a přenosy nebezpečných látek celkem 1655 podniků. Meziročně tedy přibylo třicet pět znečišťovatelů. Novinkou bylo vloni i to, že počet povinně ohlašovaných látek se zvýšil o dvě.

„Jsou nahlášené emise dioxinu podstatně vyšší, než tomu bylo za rok předchozí, a to platí především o dioxinech předaných v odpadech Geosanem v Neratovicích, spalovnou v Trmicích či ArcelorMittalem Ostrava," dokresluje situaci mluvčí sdružení Arnika Vratislav Vozník.

V osmnácti aktuálních tabulkách dominují zejména znečišťovatelé z Moravskoslezského, Ústeckého a Středočeského kraje.

„Údaje v Integrovaném registru znečištění potvrdily bezzubost opatření prosazovaných na zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji ministrem Chalupou, když se u jeho dvou znečišťovatelů ArcelorMittalu a Třineckých železáren zvýšily emise prachu. Celkově pak emise prachu v republice zůstaly zhruba na stejné úrovni," uvedl mluvčí Arniky.

Zvýšení výroby

Ostravská huť se ale brání, že zvýšení emisí prachu je došasné a způsobila jej instalace nových ekologických technologií a mírné zvýšení výroby.

„V roce 2013 vzrostly emise právě na těch částech provozu vysokých pecí, kde již nyní probíhá výstavba nových tkaninových filtrů. Předpokládáme, že další pokles emisí zaznamenáme v roce 2015. Emise prachu roku 2013 jsou však o 38 procent nižší než emise z roku 2010, přičemž objem výroby v obou letech byl téměř stejný," řekla Deníku mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková s tím, že neustále plní všechny emisní limity. Meziroční nárůst emisí dioxinů v odpadech pak byl podle mluvčí způsoben tím, že se zvýšilo množství odprašků z tkaninových filtrů na severní části hutě.

„Množství dioxinů v tomto odpadu je pětkrát menší, než je limit stanovený evropskou legislativou. Odpady tak mohou být využity k dalšímu zpracování," konstatovala Černá Dvořáková.