Musela splnit ty nejvyšší bezpečnostní požadavky. Nároky byly v tomto směru dokonce větší než u továren či bank. Společnost Tieto i přes zmíněná úskalí získala zajímavou zakázku na poskytování datových a kapacitních služeb pro finskou vládu.

„Tuto novou zakázku máme rámcově uzavřenu na šest let a celkově přijde na více než šest miliard korun. Poskytování datových a dalších IT služeb pro finská ministerstva se u nás bude věnovat zhruba sto lidí ze stávajících zaměstnanců," přiblížil Petr Lukasík, šéf společnosti Tieto Czech.

Jen pro srovnání česká vláda podle jeho informací podobně komplexní a vysoce zabezpečené služby pro přenos dat na internetu zatím nevyužívá. Zakázka Tieta právě pro finskou vládu souvisí s tím, že tato společnost se specializuje se svými projekty především na země ze severní Evropy.

Kromě toho se firma snaží na Ostravsku rozvíjet i takzvané start-up projekty, tedy nápady lidí, které mají potenciál do budoucna a je třeba je v počátcích finančně podpořit. První takové projekty už ve společnosti vznikly a dokáží třeba usnadňovat pomocí dronů ostrahu objektů, další z nich pomocí speciálních obojků chrání před vybíjením slony v Africe.

„Chceme podporovat ty, kteří přijdou s dobrým nápadem, a to ať už jde o naše vlastní zaměstnance, nebo klidně lidi zvenčí. Proto pro ně budeme co tři týdny pořádat akce, na které mohou se svým autorským nápadem přijít. Mohou se ale i podílet na rozvoji už vymyšlené vize," nastínil dále Petr Lukasík.

Podle Luboše Tejkla, personálního ředitele společnosti Tieto, pracuje ve firmě sídlící ve výškových domech u náměstí Republiky v současnosti 2202 lidí. „Našim cílem není další růst počtu zaměstnanců, ale využití jejich potenciálu tak, aby se vždy věnovali věcem s přesahem do budoucnosti. Přesto ale očekáváme, že v příštím roce budeme nabírat více než sto lidí," doplnil Luboš Tejkl.