Ostravští IT specialisté vytvářejí software používaný ve více než 230 papírnách světa. Tento program se jmenuje TIPS (Tieto Integrated Paper Solution) a pomáhá ovládat stroje v továrnách. Systém je nasazený na velínech u strojů, jako jsou například papírenský stroj, převinovačka, řezačka nebo balička. „Jeho prostřednictvím pak kompletně řídíme celou výrobní linku. Navíc nám umožňuje výrobu předem plánovat, optimalizovat a poté řešit také následné procesy, jako skladování nebo distribuci k zákazníkům papírny. Mezi ty patří například tiskárny, velkosklady papíru nebo společnosti s drogistickým či obalovým zbožím," vyjmenovává Petr Lukasík, šéf společnosti Tieto Czech. Součástí řešení pro papírny jsou i mobilní aplikace. Zaměstnanci papírny tak mohou výrobní proces ovládat či kontrolovat přímo v mobilu nebo v tabletu.

V ostravské pobočce společnosti Tieto pracuje přibližně osmdesát lidí, kteří se podílejí na vývoji, zákaznické podpoře i vlastní instalaci tohoto řešení pro papírenský průmysl. Zprvu tady měli převážně pozice zaměřené na vývoj a testování, nyní se ale zdejší tým rozšiřuje i o lidi, kteří jsou v úzkém kontaktu se zákazníkem, a to včetně pozic manažerských. „V současné době jsme v Ostravě zodpovědní i za inovaci systému. Náš software musí splňovat neustále se zvyšující a rozmanité zákaznické požadavky, a také musí umožňovat používání nových technologií. Rosteme a potřebujeme nové kompetence. Proto neustále hledáme posily do týmu," dodává Lukasík.

Software TIPS používají papírny po celém světě, nejčastěji v severských zemích, ale taky třeba v USA nebo v Číně. S téměř 40 procenty tržního podílu se Tieto řadí mezi tři největší poskytovatele obchodně-výrobních řešení pro papírenský průmysl ve světě. V Evropě je pak s podílem více než 50 procent jasně největší poskytovatel.