STAV PO ROCE

Tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová míní, že horší sezona než ta loňská snad být ani nemůže. Proto ani moc nechce porovnávat letošní odhady sklizně s loňským rokem.

„Žádná sláva to ale rozhodně není ani letos. Když poslední odhady letošní sklizně například u jablek porovnáme s průměry z dřívějších let, vypadá to, že úroda se bude pohybovat na úrovni pětačtyřiceti až padesáti procent. Letos jarní mrazy více uškodily ovocnářům v Čechách než na Moravě. I na Moravě a ve Slezsku jsou ale místa, ze kterých sadaři hlásí velké škody. Odhad pro severomoravský region předpovídá v intenzivních sadech úrodu kolem dvanácti tisíc tun jablek, například v roce 2007 se sklidilo dvacet tři tisíc tun jablek a v roce 2009 17,5 tisíce tun. U švestek by se podle posledních odhadů mělo sklidit 1,5 tisíce tun,“ upřesnila Homolová.

Podle ní se v posledních deseti letech snaží sadaři obnovovat především jabloně, švestky a hrušně, naopak na ústupu jsou višně.

Obdobně mluví i zástupci menších zahrádkářů, například i předsedkyně zahrádkářského svazu na Salmě ve Slezské Ostravě Ludmila Müllerová.

„Loňský rok byl hodně mizerný. To se neurodilo skoro nic. Letos to vypadalo celkem nadějně, ale ty deště. V posledních několika týdnech nám sluníčko svítilo jen málo, zato vody napadalo až až. Stromy jsou podmáčené a až v září se uvidí, jaká bude úroda. Podmáčená půda ale určitě nesvědčí hrušním, jabloním ani dalším ovocným stromům. Už teď je zřejmé, že kdo nestačil stromy ošetřit, nemůže počítat s tím, že bude mít krásná jablka či hrušky bez různých fleků či jiných poškození. Jablek je na stromech zatím sice dost, ale mám obavu, aby kvůli podmáčené půdě nezačala ze stromů v dalších týdnech postupně opadávat,“ dodala Ludmila Müllerová.