Peníze mi poslali poštovní poukázkou na adresu trvalého bydliště," řekl Deníku Jonáš Harman, jeden ze zákazníků, který na pálenici podal žalobu.

Soud letos v dubnu svým rozsudkem rozhodl, že pálenice PP FAKR, spol. s r.o. v likvidaci má jako náhradu škody zaplatit 17 osobám, které na ni podaly žalobu, celkem částku převyšující 160 tisíc korun.

V destilátech se objevil metanol

Jak už Deník dříve informoval, v destilátech radvanické pálenice zjistili hygienici na jaře roku 2013 nadlimitní množství látek, které se používají k denaturaci lihu. Ministerstvo zemědělství pak počátkem dubna 2013 zrušilo společnosti PP FAKR, spol. s r. o. povolení provozovat pěstitelské pálení.

Tehdejší mluvčí ministerstva Jan Žáček uvedl, že destiláty z pěstitelského pálení nejsou vhodné k lidské spotřebě. „V jablkovém destilátu byl zjištěn 2-propanol, 2-metyl-2-propanol a nadlimitní množství metanolu. V hruškovém destilátu pak laboratorní analýzy potvrdily přítomnost 2-propanolu a 2-metyl-2-propanolu," upřesnil mluvčí ministerstva.

Alkohol kraj zabavil

Celní úřad pro Moravskoslezský kraj zajistil alkohol ze zmíněné pálenice a uskladnil jej ve svých prostorách. Mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Pavla Zdobnická následně potvrdila, že množství škodlivých látek bylo ve zmíněných destilátech nadlimitní, ale nebylo tak vysoké, aby mohlo ohrozit život lidí, kteří by jej vypili. „Určitá zdravotní rizika ale způsobit mohlo," dodala už dříve Pavla Zdobnická.

Začalo to webem

Jedním z poškozených zákazníků pálenice je i Jonáš Harman. Ten si nechal zpracovat Zdravotním ústavem v Ostravě analýzu destilátu, který mu vyrobili v radvanické pálenici.

„Destilát obsahoval látky, které nejsou přirozenou součástí lihovin. Takže to, co mi v pálenici prodali, nebylo vhodné k lidské spotřebě," vysvětlil Jonáš Harman.

Ten poté založil web, který měl sloužit jako jednotné informační a shromažďovací místo pro všechny, kterých se kauza pálenice v Radvanicích jakkoli dotýkala. Jeho úsilí pokračovalo až podáním žaloby k Okresnímu soudu v Ostravě.

„Osobně mě tento vývoj dost (mile) překvapil, čekal jsem ještě dlouhou kauzu. Jsem rád, že jsme nakonec dosáhli vyplacení náhrady škody," komentoval konec případu Jonáš Harman.