I proto v palkovickém Beskyd Agru už předloni na podzim zaseli zkušebně patnáct odrůd řepky. Agronomové je po celou dobu pečlivě sledovali. „Zjišťovali jsme, jak přečkají zimu, jak budou reagovat na zdejší klima i další věci. Letos už pozorujeme třicet druhů řepek,“ uvedl agronom společnosti Beskyd Agro Vladimír Koza.

Stejně jako on, mají i další agronomové ze zemědělských firem pod beskydskými vrchy dlouhodobé potíže a musejí pečlivě zvažovat, pro jaké plodiny se rozhodnout. „V naší oblasti celkově více prší. Když jinde v republice mají sucho, tak tady máme deště tak akorát. Letošek je ale výjimkou. Obdobné je to tady i s větry. Větrnému počasí jinak odolávají odrůdy s nižší výškou, odlišně reagují vyšší odrůdy. Ty ale zase nejsou tolik náchylné k porůstání při dlouhodobě deštivém počasí. Hodně záleží i na tom, jestli řepky dáváme do lehké, či těžké půdy. Navíc skoro každý větší zemědělec má na svých polích i speciální mikroklima. Někdo má pozemky u přehrady, jiný v kotlině. To vše hraje důležitou roli,“ vysvětluje Koza.

Na polním dni, který letos naplánovali v Beskyd Agru na poslední květen, se sejdou agronomové z okolních zemědělských podniků i soukromníci s dodavateli osiva. „Letos budeme zase o zkušenost chytřejší. Je to určitě zajímavé i pro zemědělce z okolí, kteří třeba takovou možnost porovnání nemají,“ poznamenal agronom.