Například v Ostravě má podle údajů živnostenského odboru ostravského magistrátu z poloviny letošního roku jedna osoba povolení k provádění pyrotechnického průzkumu, jedna k provozování krematoria a jedno oprávnění je i k provádění drezúry zvířat. Dvě oprávnění byla vydána k broušení a leptání skla a dvě pro barvení a chemickou úpravu textilií. Šest povolení bylo vydáno také na horskou průvodcovskou činnost.

Ivo Peterek pracoval zhruba dvě desítky let u policie jako pyrotechnik. Jak sám říká, za tu dobu získal v oboru značné zkušenosti.

Pyrotechnický průzkum

„Když jsem se rozhodl od policie odejít, chtěl jsem ale i pak zůstat v oboru. Zhruba v té době také vznikl pyrotechnický průzkum jako koncesovaná živnost. Co vím, tak přímo v Ostravě jsme jediní, kdo podobné práce v praxi provádí. Jsme poměrně mladá firma, na trhu jsme dva a půl roku," vysvětluje Ivo Peterek. A kdo služeb jeho společnosti Pyrotechnická služba, s r.o., která sídlí ve Staré Bělé, využívá?

Nejčastěji se pyrotechnický průzkum provádí například u stavby silnic, budování plynového potrubí, úpravy vodních toků, případně při opravách či výstavbě kanalizace. Většinou si nás objednávají firmy. To například v případě, že konkrétní stavba se má uskutečnit v místě, kterým za 2. světové války procházela fronta. Průzkum bývá ale často potřebný i v místech, kde po roce 1968 sídlila vojska sovětské armády. Tedy tam, kde se dá předpokládat výskyt munice v zemi," pokračuje dále Ivo Peterek.

Letos uskutečnila jeho firma tři průzkumy. „Naše služby využili například v Ludgeřovicích, když tam našli stavebníci při opravě kanalizací munici, obdobné to bylo například při stavbě další části vědecko-technologického parku v Porubě," vysvětluje Ivo Peterek a dodává, že soukromníci si jeho služby neobjednávají.

„Pro soukromé osoby, které staví rodinný dům, je využití naší služby sice další finanční zátěží, nicméně v lokalitách s výskytem munice by měli možnost využití našich služeb určitě zvážit," objasňuje bývalý policejní pyrotechnik.

Munici vyhledají, ale nelikvidují

A co nastává v případě, když průzkum objeví v zemi nevybuchlou munici? „Musíme zjistit, o jakou munici jde. Nejčastěji se pak munice uloží na jednom místě a k její likvidaci jsou povoláni policejní pyrotechnici. My máme koncesi jen na pyrotechnický průzkum, likvidaci ale zajišťovat nemůžeme," říká dále Ivo Peterek. Jak dodává, v Ostravě a okolí je jeho firma jediná, která podobné služby zajišťuje. V Čechách je ale podle něj takových firem více. „Že jsme jediní, to v tomto případě až tak veliká výhoda není. Jde o specifický obor a zakázky se nezískávají ani tak vůbec lehce. Věříme však, že časem se to trochu rozjede a nám začne práce přibývat," dodává Ivo Peterek.

Jak „bojuje" o přežití poslední půjčovna DVD?

Chcete si půjčit DVD? Šance, že v našem kraji najdete ještě fungující půjčovnu, je mizivá. Na internetu při zadání dotazu půjčovny DVD vyskočí za celý kraj pět půjčoven. Při pokusu oslovit jejich provozovatele, jsme se dovolali pouze do dvou. V Ostravě už zůstává jen půjčovna Arnold, kterou v Zábřehu v areálu Kotva provozuje Tomáš Šafranec.

„Jsme tak trochu poslední brontosaurus. Zpočátku to byla půjčovna videokazet. Pak jsme ji logicky změnili na půjčovnu DVD. Když jsme před jedenadvaceti lety začínali, byli jsme první v Ostravě. Teď zůstáváme jako poslední. Před sedmi lety jsem musel propustit zaměstnance a nyní provozujeme s manželkou kromě půjčovny DVD i prodejnu sportovního oblečení. Ta půjčovna je ale prodělečná," vysvětluje provozovatel půjčovny Arnold Tomáš Šafranec. Podle něj mají zákazníci často zájem o kvalitní filmy, které měly úspěch v kinech, či byly mezi nominovanými na různá ocenění.

Půjčovné je stejné už deset let

Jak Tomáš Šafranec dodal, půjčovné zůstává v jeho provozovně stejné od roku 2000, počty zákazníků se ale snížily dvacetinásobně, možná i výrazněji. „Končit ale neplánujeme. Před nedávnem jsme udělali nové webové stránky a doufáme, že se nám podaří nalákat do naší půjčovny více lidí. Lidé na webových stránkách najdou nabídku filmů, upoutávky na novinky, které budeme nabízet, i spoustu dalších zajímavostí. Tak uvidíme, jestli to zabere a lidé k nám opět najdou cestu," uvažuje Tomáš Šafranec.

Mlékomat? Zůstal jen jeden

Miroslav Dudek umístil mlékomat před svou prodejnu v Ostravě-Heřmanicích počátkem roku 2010. Byl to první mlékomat v Ostravě. Pak následoval raketový boom a mlékomatů začalo přibývat. Stály hlavně u velkých nákupních center. Ještě počátkem roku 2011 se počet automatů na mléko v Ostravě blížil desítce. O pár měsíců později už ale automaty jejich provozovatelé stáhli. V současnosti tak zůstává v Ostravě mlékomat jediný. Je to ten, který stojí právě v Heřmanicích a který byl v Ostravě otevřen jako první. „Není to na žádné velké jásání, ale těch zhruba sto litrů, co si lidé z mlékomatu denně načepují, zase není tak málo. Větší poptávce nahrává i současné zvyšování cen u krabicového mléka," přidává další postřeh Miroslav Dudek.