Tradiční severomoravský výrobce, který před několika lety dodával své výrobky i belgické a nizozemské armádě a vyhrál výběrová řízení firem Hugo Boss či Palmers, ale nakonec doplatil na lacinější asijskou konkurenci. Dnes společnost vstoupila do likvidace.

Historie výroby ponožek v Příboře se začala psát před 135 lety, když do podhůří Beskyd přišel Švýcar Albert Reisser, který koupil bývalou tkalcovnu a na ručních strojích začal s několika dělnicemi vyrábět punčochové zboží. Firma postupně rozšiřovala výrobu, začátkem 20. století byly postaveny základy současného areálu. Rozmach pokračoval i ve 20. a 30. letech, první ránu továrně zasadil nedostatek materiálu za druhé světové války.

Po válce byla společnost znárodněna a stala se součástí Moravskoslezských pletáren, výrobní program se rozšířil i o rukavice. V 50. letech objem produkce překročil pět milionů párů ročně, k podobným číslům výroba poklesla až v posledních letech. Koncem 60. let se továrna stala součástí rožnovské Loany a v první polovině 80. let byla výrazně modernizována a rozšířena. V březnu 1991 pak byla z Loany vyčleněna samostatná Lonka, zařazená do první vlny kuponové privatizace.

Největší podíly ve firmě tehdy získaly privatizační fondy (mj. Komerční banky a České spořitelny), většinovým vlastníkem se pak v polovině 90. let stala firma Harynek, založená managementem firmy. Ta si od Lonky v letech 1995 a 1996 půjčila peníze na nákup akcií firmy, operace ale nakonec skočila před soudem. Ten v říjnu 2004 odsoudil ředitele Jana Ryšku a další dva pracovníky Lonky za zneužívání informací v obchodním styku.

Podle soudu totiž místo splátky úroku Harynek účtoval Lonce vysoké částky za různé služby. Odsouzení se tehdy odvolali a případ není dodnes definitivně rozhodnutý. Kvůli půjčkám už v roce 1999 společnost opustil menšinový vlastník, který do té doby ovládal 30 procent akcií.

V prosinci 2000 se Lonka sloučila s majoritním vlastníkem, firmou Klenos, která mezitím ovládla Harynek. O rok později pak získala většinu v Lonce firma HKM Holding, jež nyní drží 99 procent akcií. V posledních letech se hospodaření Lonky pohybovalo střídavě v černých a červených číslech, tržby klesly z 247 milionů korun v roce 1998 na předloňských 124 milionů.