Informovala o tom mluvčí firmy Eva Špirochová.

„Mnohdy se přitom odvolávají na naši společnost nebo se dokonce vydávají za její zaměstnance. Upozorňujeme občany, že s těmito aktivitami nemá společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a. s. nic společného. Kanalizační síť, kterou provozujeme, čistíme průběžně a udržujeme ji průchodnou," uvedla Eva Špirochová.

Na vyžádání

Čištění kanalizačních přípojek k jednotlivým nemovitostem podle ní poskytují SmVaK výhradně jako službu na vyžádání vlastníka.

„Cena této služby se kalkuluje individuálně podle ceníku, který je k dispozici na našich webových stránkách. Záleží na době práce, na počtu ujetých kilometrů k místu zásahu a dalších faktorech. Nevyužíváme žádných jiných firem, práce provádějí naši zaměstnanci, kteří jsou oblečeni ve firemních pracovních oděvech a mají služební průkaz. Označeny jsou i firemní dopravní prostředky a mechanismy," upřesnila mluvčí vodárenské firmy.

Podle ní se nejedná se o první případ, kdy různí „podnikavci" chtějí využít důvěřivosti lidí a odvolávají se přitom na vodárenskou společnost.

„V minulosti jsme například zaznamenali pokusy podvodníků, představujících se jako pracovníci vodáren, dostat se do bytů pod záminkou kontroly sanitárních předmětů, vodoměrů," sdělila Eva Špirochová.

Obezřetnost

Podle ní ale SmVaK nekontrolují ani neodečítají vodoměry v jednotlivých bytech obytných budov, to je plně v kompetenci vlastníků nebo správců domů. Pokud jde o zákazníky v rodinných domcích a jiných individuálních nemovitostech, odečet jejich vodoměrů probíhá v pravidelných cyklech, odběratelé vědí předem, kdy bude odečet proveden, a většinou i znají pracovníka, který k nim chodí.

„Radíme občanům, aby byli ostražití a pokud se s takovými případy setkají, aby si ověřili, zda se jedná skutečně o pracovníky naší společnosti, případně se obrátili na call centrum SmVaK 840 111 123," dodala mluvčí SmVaK.

Podle ní je „aktivita" falešných vodařů hlášena hlavně z Karvinska a okolí Českého Těšína. Celkem už SmVaK evidují více než desítku případů výskytu falešných vodařů. „Jeden případ, který ale zatím nemáme potvrzený, se měl odehrát i v Ostravě. Falešní vodaři si za vyčištění kanaliazační přípojky účtují kolem pěti tisíc korun. Neobracejí se jen na fyzické osoby, ale oslovují i mateřské školy či firmy," upozornila mluvčí SmVaK.

Mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Radka Vanková na dotaz uvedla, že tato vodárenská společnost výskyt falešných vodařů v posledních týdnech nezaznamenala. „V průběhu uplynulého roku jsme se dvěma podobnými případy zabývali," dodala Radka Vanková.