Roušky pro učitele a pracovníky v zařízeních ušili dobrovolníci ve Fajne dílně, další dodali pro děti, které potřebovaly kus navíc. Jako jedni z prvních začali šít roušky v Národním divadle moravskoslezském, které je aktuálně uzavřeno.

Šije je Vestibul interiér, ostravský Cooltour, Centrum Pant, Středisko volného času v Ostravě – Zábřehu, ostravské obvody a řada dalších.

Rouška je cool

„Chceme poděkovat všem jednotlivcům i skupinám lidí, kteří šijí roušky nebo organizují jejich distribuci. Už několik tisíc kusů jsme předali městské nemocnici, strážníkům, řidičům dopravního podniku, pracovníkům magistrátu, a na řadě dalších míst. Těší mě, že Ostravané pomáhají, jsou solidární s ostatními a jejich snaha a píle nepolevuje,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Snímek z místa požáru.
Rodina z Hlučína přišla o střechu nad hlavou, pomoci můžete i vy

Ty, co poslední dny tráví u šicích strojů, shání materiál a distribuují roušky v Ostravě a okolí, propojila např. iniciativa Rouška je cool.

Do projektu, který byl zveřejněn na sociální síti, se zapojilo přes 110 švadlen, které dosud ušily přes 6000 roušek. Lidé mají možnost skupinu podpořit dobrovolnou prací nebo finančně. Roušky pro jednotlivce se dají objednat přes FORMULÁŘ ZDE.

Švadlenky různého věku

„Do šití se zapojily švadlenky různého věku, roušky nám dodává pětasedmdesátiletá paní i jedenáctiletá dcera jedné naší spolupracovnice. Dvě desítky dobrovolníků se zapojily do rozvozu. Neustále se potýkáme s nedostatkem některých materiálů, ale vždy se najdou lidé, kteří nám dodají, co najdou doma nebo přispějí na náš transparentní účet. Děkujeme,“ řekl za iniciativu Rouška je Cool Petr Sýkora.

Centrum PantZdroj: Archiv MMO

Pět tisíc sto roušek mají na svém kontě dobrovolníci z Vestibul interiéru. Předali je Městské nemocnici Ostrava, Domovu Korýtko, Domovu Slunovrat, Centru sociálních služeb Poruba a také vrátným, prodavačům, obsluhám čerpacích stanic a dalším.

Ve Vestibulu stále přijímají dobrovolníky. Vyzývají švadlenky, aby si u nich vyzvedly materiál a šily roušky doma, přijímají materiál na jejich šití, nebo je mohou zájemci podpořit na transparentním účtu. Peníze používají na nákup materiálu, výrobu roušek, distribuci, hygienické potřeby a další. Roušky je možné koupit také u nich.

Roušky z dílny čtenářů Deníku:

Roušky ušité editorkou Deníku Šárkou Mrvovou.
ROUŠKOMÁNIE v kraji: Vyrábíte doma roušky? Podělte se s námi o jejich fotky

K TÉMATU

Roušky šijí také v městských obvodech - učitelky, vychovatelky, družinářky, uklízečky, kuchařky. Tyto roušky distribuují obvody svým obyvatelům zdarma. Výdejními místy jsou většinou budovy obvodních radnic. Na úřad se mohou obrátit ti, kteří roušku dosud nemají. Dostatek kusů pro své obyvatele hlásí např. obvody Radvanice a Bartovice, Polanka nad Odrou,  Hrabová, Slezská Ostrava, Nová Ves, Krásné Pole, Mariánské Hory a Hulváky a další.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník