Podle mluvčí společnosti Tesco Jany Matouškové je prvořadým cílem jejich obchodů zajistit širokou nabídku kvalitního zboží za atraktivní ceny. „Víme, že hlavně na Slovensku je prodej ovoce a zeleniny ze zahrádek velmi častý. Také jsme se zamýšleli nad možností spolupráce s menšími zelináři. Ukázalo se, že v našich podmínkách to zatím možné není. Kvalitu výrobků prověřujeme několikastupňově, stejně důležitá je pro nás u čerstvých potravin velká přizpůsobivost. To jsou faktory, které ne vždy mohou menší zelináři garantovat,“ uvedla mluvčí.

Podle ní je zelenina nabízená v prodejnách tohoto řetězce asi z poloviny od tuzemských a z poloviny od zahraničních dodavatelů. „Například brambory nabízíme výhradně od domácích zelinářů. U dalších druhů jsou zhruba dvě pětiny od tuzemských dodavatelů,“ dodala mluvčí.

Libor Kytýr, mluvčí společnosti Ahold, která u nás provozuje obchody Hypernova a Albert, uvedl, že podíl ovoce a zeleniny od domácích dodavatelů se mění podle období roku. „V době sklizně v ČR je vždy nejvyšší. Snažíme se nejprve získávat ovoce a zeleninu u českých dodavatelů. Teprve pokud není dostupná, dovážíme ji,“ dodal Kytýr.

Podle něj se však při celkovém počtu téměř tří stovek prodejen ne vždy daří zajistit ovoce a zeleninu u domácích prodejců. Zatímco dříve se drobným zelinářům na tržnicích málokdy dařilo cenově konkurovat velkým obchodům, letos jsou ceny srovnatelné, často i nižší.

„Tím, že by byla bůhvíjaká úroda, to asi nebude. Když si spočítám, že drobný pěstitel nemusí platit za nájem obchodu, jeho provoz a další náklady, jen úrodu vypěstuje a pak ji přiveze na tržnici, může prodávat laciněji. To nemluvím o případech, kdy prodávají úrodu u cest,“ uvedl pracovník jednoho z velkoobchodů s ovocem a zeleninou na severovýchodě republiky.

Ani výhodnější ceny však například do ostravské tržnice na Černé louce letos více zákazníků nepřilákaly. „Počty zákazníků jsou podobné,“ uvedla Arnošta Kantorová ze zmíněné tržnice. Při včerejším cenovém porovnání se dala na tržnicích laciněji koupit slovenská paprika i brambory a cibule, z ovoce byly levnější broskve a jablka Golden Delicious. Rajčata, melouny a cibule byly levnější v marketech. U brambor se ceny na tržnici i v obchodech pohybovaly kolem deseti korun za kilogram.