Mezitím však musí ředitelé škol hledat náhradu. Mnohé z ostravských škol však nečekaly na poslední chvíli a hrozbu ztráty svých kantorů řešily už několik let dopředu.

„Na střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky se můžeme pochlubit stoprocentní aprobovaností. O připravované novele jsme všichni věděli téměř deset let dopředu, takže jsme situaci řešili už v průběhu let. Do konce roku 2014 všichni naši pedagogové získali potřebnou kvalifikaci a ti s nedostatečnou odešli do důchodu," řekl Deníku ředitel školy Jaroslav Král.

Původně mělo z českých škol odejít kvůli nedostatečné kvalifikaci 17 tisíc učitelů. „Na školách zřizovaných obcemi, Moravskoslezským krajem, soukromníkem či církvemi je dohromady 1324 nekvalifikovaných pedagogů," přiblížila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Do konce minulého roku však měli čas doplnit si vzdělání nebo se studiem magisterského programu alespoň začít. Na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity nyní studuje téměř dvě stě učitelů, kteří si potřebují doplnit své stávající vzdělání.

„Když ministerstvo školství vzneslo požadavek, zda bychom mohli pojmout kantory, kteří potřebují dostudovat, řekli jsme, že můžeme příjmout maximálně 200 lidí, jelikož je to pro fakultu zátěž," přiblížila prorektorka pro studium a celoživotní vzdělávání na Ostravské univerzitě Iva Málková a dodala, že studium kantorů je sice financováno, ale musí pro ně být vytvořena extra kapacita.