V případě potřeby každoročně na podzim následuje tak zvaná ohnisková deratizace, která řeší především problematická místa. Ta obvykle začíná po konci letních prázdnin a probíhá do konce října. V případě, že se v některé lokalitě objeví problémy s větším množstvím potkanů, je situace vždy řešena operativním zásahem.

Plakát Andreje Babiše alias agenta Bureše u obchodního centra Kotva v Ostravě - Zábřehu na Výškovické ulici. 21. dubna 2021 v Ostravě.
Protest proti premiérovi: V Ostravě visí plakát Babiše alias "agenta Bureše"

Potkani využívají kanalizaci jako silniční a dálniční síť, jejímž prostřednictvím se mohou přesouvat do míst nabízejících dostatek potravin. Proto je jejich výskyt vyšší v místech, kde jim lidé svým neodpovědným chováním spočívajícím ve vyhazování zbytků potravin do veřejného prostoru nebo okolí kontejnerů a popelnic připravují komfortní přístup k jídlu. Velmi často jde o sídliště a bytové komplexy.

Tisíce nástrah v celém kraji

Například na Frýdecko-Místecku bude do kanalizační infrastruktury vloženo 8 000 kusů nástrah, na Českotěšínsku jde o téměř 5 000 nástrah, na Karvinsku a Havířovsku se jedná celkem o téměř 14 000 nástrah. Ty jsou rozmisťovány plošně, ale také cíleně do míst, kde byl zaznamenán zvýšený výskyt hlodavců. Úbytky nástrah jsou kontrolovány a v případě, že je to potřeba, tak jsou průběžně doplňovány, aby byla zvýšena efektivita celého procesu.

Používány jsou různé typy výrobků. Například extrudovaná kostka Protect, sáčkovaný Brocum G, Hubex nebo Ratkill vlox. Specifické bývají s ohledem na místní poměry také způsoby osazování nástrah do kanalizační sítě. U splaškových kanalizací je nástraha podávána na suchou a vysokou podestu v revizní šachtě, u jednotných kanalizací s vyšším průtokem odpadních vod se nástrahy obvykle věší pomocí drátku nebo papírového provázku na stupadla šachty, případně se jistí na rám poklopu.

Muž je obžalován z brutální vraždy. Hrozí mu až dvacet let vězení.
Padal jsem na ni, říká muž z Karviné, který měl brutálně ubít ženu z Ostravy

„Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí se svými prostory a objekty také města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují. Jde především o výrobce potravin, restaurace a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s většinou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá a naše akce probíhají v koordinaci s nimi. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Kromě stokové sítě probíhá deratizace v objektech kanalizačních čerpacích stanic a vybraných čistírnách odpadních vod, kde se počet položených návnad řeší individuálně podle velikosti příslušného objektu.

„Velkým problémem zůstává vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují - jeden pár pak má až několik desítek potomků. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší,“ vysvětluje Tlolka.