Vysoký zájem o test na zjištění protilátek potvrzuje například EUC Klinika Ostrava, jejíž laboratoř test nabízí.

„Zájem o testy na protilátky je poměrně velký. Nejčastěji se jedná o situace, kdy chtějí lidé vědět, zda se s virem SARS-CoV-2 setkali, nebo nikoliv,“ popisuje typického zájemce o vyšetření vedoucí laboratoře EUC Kliniky Ostrava Martin Nalepa. „Vyšetření protilátek je vhodným nástrojem, jak tuto informaci získat. A to zejména v případech, kdy onemocnění COVID-19 proběhne bezpříznakově, nebo jsou příznaky mírné a podobají se příznakům jiných běžných respiračních onemocnění. Člověk ani nemusel vědět, že se koronavirem nakazil,“ vysvětluje Martin Nalepa.

Vyšetření je za velmi specifických podmínek sice hrazeno zdravotními pojišťovnami, ve valné většině případů si ho ale lidé zaplatí sami. „Předpokládáme, že zájem o testy na protilátky ještě poroste v souvislosti se zahájením očkování proti SARS-CoV-2. Někteří lidé si možná po očkování budou chtít ověřit, zda se jim protilátky vytvořily v dostatečném množství a zda jsou proti nemoci dostatečně chráněni,“ dodává ředitel kliniky Pavel Hanke.

A jak takový test probíhá? Testy na protilátky probíhají jako klasický odběr krve, není ani nutné přicházet nalačno. V EUC Klinice Ostrava znají pacienti výsledek vyšetření zpravidla do několika hodin. V případě, že je vzorek negativní a neprokáže protilátky proti SARS-CoV2, znamená to, že člověk onemocnění s největší pravděpodobností vůbec neprodělal. V případě pozitivního výsledku test nejčastěji odhalí nález především takzvaných chronických protilátek (IgG) po prodělané infekci. Jde o protilátky, které se tvoří zpravidla dva až tři týdny od prvních příznaků onemocnění.

Po infekci virem, včetně SARS-CoV-2, se jednotlivé třídy protilátek v těle nakaženého tvoří postupně. Vyšetření na protilátky proto zkoumá hned několik protilátek, a to třídy IgA, IgM a IgG.

K TÉMATU


Kdy se tvoří a mizí jednotlivé protilátky vysvětluje následující přehled:

Protilátky třídy IgA
• Mohou se objevit již 3. den, většinou ale až po 5. dni od nástupu příznaků onemocnění.
• Tyto protilátky jsou charakteristické pro slizniční imunitu, a právě sliznice jsou vstupní branou pro respirační infekce – tedy i SARS-CoV-2.
• Tyto protilátky vymizí většinou do 20. až 30. dne od nástupu příznaků.

Protilátky třídy IgM
• Objeví se asi po 8 až 11 dnech od nástupu příznaků onemocnění.
• Vymizí většinou do 30. až 50. dne od nástupu příznaků.

Protilátky třídy IgG
• Ukazují na prodělanou infekci.
• Tvoří se za 2 až 3 týdny po prvních příznacích onemocnění.
• Přetrvávají v krvi několik měsíců, celková doba přetrvávání těchto protilátek je předmětem řady současných studií.
• Metoda vyšetření protilátek v tomto případě dominantně stanovuje především „chronické“ protilátky


V případě, že test pacientům potvrdí přítomné protilátky, následuje velmi často otázka, jak dlouho jim imunita po prodělané nemoci vydrží. Přesnou odpověď na tuto otázku však zatím odborníci neznají. Testy odhalily i takové případy, kdy člověk prokazatelně prodělal onemocnění koronavirem, ale žádné protilátky se mu v těle nevytvořily.

„Vzhledem k faktu, že zatím nikdo dosud přesně neví, jak dlouho je člověk před nemocí chráněn po prodělání covidu-19, lze předpokládat, že zájem o test na protilátky ještě nějakou dobu potrvá,“ říká Martin Nalepa, který zároveň upozorňuje, že test není určen k diagnostice akutního onemocnění. „Test protilátek rozhodně nepokrývá takzvané „imunologické okno“, tedy období mezi nákazou a zahájením tvorby IgM protilátek, kdy je člověk nejinfekčnější,“ vysvětluje Nalepa.

Pokud má člověk některý z příznaků onemocnění covid-19, měl by absolvovat vyšetření metodou PCR nebo s pomocí antigenního testu. Vyšetření na protilátky v době akutní fáze onemocnění má totiž minimální vypovídací hodnotu.

Hana Hanke