Před svou prodejnou potravin v Ostravě-Heřmanicích má už od roku 2010 mléčný automat Miroslav Dudek. Další má pak v Hlučíně. Zatímco v počátcích lidé více mléka odebírali z hlučínského automatu, v posledních letech je už bilance vyrovnaná. „To množství odebraného mléka se v obou mlékomatech v průměru pohybuje kolem sta litrů za den. Už máme samozřejmě své stálé zákazníky, ti jsou pro nás určitě důležití. Je pravda, že jsou dny, například některé víkendy, kdy lidé načepují více mléka, jindy je zase poptávka trochu slabší. Na čerstvé mléko jezdí i lidé ze vzdálenějších částí Ostravy. Třeba z Poruby, Dubiny či Zábřehu,“ říká Miroslav Dudek, který otevřel první mlékomat v Ostravě už před osmi lety. A ten slouží dodnes.

V předchozích letech se provozovatel heřmanického automatu snažil oslovit zákazníky akčními slevami, když například na několik týdnů snížil cenu mléka z osmnácti na patnáct korun. „Teď jsme zvolili variantu, mléko jsme zlevnili na patnáct korun a tuto cenu držíme,“ vysvětlil Miroslav Dudek.

Pro čerstvé mléko jezdil do Heřmanic pravidelně i důchodce Zbyněk z Hrabůvky. „Načepuju vždy tak kolem čtyř litrů. Když mléko nevypijeme čerstvé, udělá se nám z něj nádherná kyška. Nebo si z něj připravíme tvaroh. Nepatřím mezi ty, kdo studují různá éčka na obalech potravin a ani nevyhledávám biopotraviny, tu chuť čerstvého mléka si ale vždy rád připomenu,“ říká pan Zbyněk z Hrabůvky. V poslední době musel kvůli zdravotním trablům cesty omezit, i tak ale čas od času pro čerstvé mléko do Heřmanic vyrazí.

Čerstvé mléko nabízejí i zemědělci

Mlékomat provozuje i Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice na Frýdecko-Místecku. Automat stojí v Nižních Lhotách, je vidět i ze silnice, která vede dále do Beskyd. Mléko do automatu „dodávají“ dojnice z místního kravína. „Poptávka se v poslední době ustálila. Průměrně si lidé denně načepují 300 litrů. Výrazně k tomu přispívají stálí zákazníci. Tím, že je mlékomat umístěn nedaleko silnice do Beskyd, využívají jej hodně i lidé, kteří tudy třeba projíždějí na své chaty,“ uvedl pracovník nošovického družstva s tím, že za litr mléka lidé zaplatí 13 korun.

Zhruba dva roky stojí mlékomat i před farmářskou prodejnou zeleniny ZP Otice. „Lidé si denně průměrně naberou zhruba 100 litrů. I u nás už ale přibývá takzvaných stálých zákazníků, kteří si několik litrů čerstvého mléka najednou a doma si z něj připravují mléčné výrobky, třeba tvaroh, jogurty nebo sýry,“ odpověděl předseda představenstva ZP Otice Petr Ševčík. Za litr čerstvého mléka platí zákazníci otického mlékomatu 15 korun, za půl litru pak 8 korun.

„Už jsme zjistili, že největší poptávka po mléku bývá v období prodeje krouhaného zelí, tedy od září do listopadu. Když lidé už do naší farmářské prodejny přijdou pro zelí, naberou si i čerstvé mléko,“ vysvětlil předseda představenstva ZP Otice.

V posledním roce se poptávka zákazníků po čerstvém mléku ustálila. „Pořád platí, že hranicí, kdy se mlékomat vyplatí provozovat, je prodej zhruba sto litrů mléka denně. Odhaduji, že průměrně si zákazníci z jednoho mlékomatu načepují zhruba 160 litrů mléka. Je to ale jen odhad. Navíc se údaje výrazně liší nejen v rámci krajů, ale i okresů,“ uvedl obchodní ředitel TOKO Agri Tomáš Kořínek mladší. Podle něj se provozovatelé mlékomatů snaží nalákat zákazníky i nabídkou dalších mléčných, případně pekárenských výrobků.