U naprosté většiny mlékomatů zajišťuje dodávku i následný servis už zmíněná firma.

„V posledním roce se poptávka zákazníků po čerstvém mléku ustálila. Pořád platí, že hranicí, kdy se mlékomat vyplatí provozovat, je zhruba prodej sto litrů mléka denně. Odhaduji, že průměrně si zákazníci z jednoho mlékomatu načepují zhruba 160 litrů mléka. Je to ale jen odhad. Navíc se údaje výrazně liší nejen v rámci krajů, ale i okresů. Třeba v jižních Čechách se poptávka pořád nezvyšuje tak, jak bychom očekávali. Naopak na Prostějovsku je poptávka po čerstvém mléku vysoká," upřesnil Tomáš Kořínek mladší.

ROZDÍLY JSOU I V NAŠEM KRAJI

Miroslav Dudek umístil v Ostravě první mlékomat před svou prodejnu potravin v Heřmanicích už před sedmi lety.

„Další mlékomat provozuji v Hlučíně. Průměrně si lidé v každém z nich naberou sto litrů denně. Jsou samozřejmě dny lepší a dny slabší. Velkou oporou jsou pro nás stálí zákazníci. Ti si načepují třeba i třicet litrů mléka. Pak si z něj doma připravují sýry, tvaroh i další výrobky. Na čerstvé mléko k nám jezdí i lidé z druhého konce Ostravy, třeba z Poruby či Hrabůvky," dodal Miroslav Dudek. Za litr čerstvého mléka platí zákazníci v současnosti 18 korun. „V rámci akcí, kdy cenu pro naše zákazníky snížíme, pak prodáváme třeba za 15 korun," dodal provozovatel mlékomatu v Heřmanicích.

Mlékomat v Heřmanicích.
Mlékomaty zatím nízkým cenám odolávají, ale...

Mlékomat provozuje i Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice na Frýdecko-Místecku. Automat stojí v Nižních Lhotách, je vidět i ze silnice, která vede dále do Beskyd. Mléko do automatu „dodávají" dojnice z místního kravína. „Poptávka se v poslední době ustálila. Průměrně si lidé denně načepují 300 až 350 litrů. Výrazně k tomu přispívají stálí zákazníci. Tím, že je mlékomat umístěn nedaleko silnice do Beskyd, využívají jej i výletníci," uvedla pracovnice nošovického družstva.

Mlékomat stojí od poloviny loňského roku i před farmářskou prodejnou zeleniny ZP Otice. „Lidé si denně průměrně naberou zhruba 70 litrů. I u nás už ale přibývá takzvaných stálých zákazníků, kteří si načepují více litrů čerstvého mléka a doma si z něj připravují mléčné výrobky, třeba tvaroh, jogurty nebo sýry. Takže věříme, že se poptávka bude postupně zvyšovat," odpověděl předseda představenstva ZP Otice Petr Ševčík. Cena čerstvého mléka je v Oticích stejná jako v Nižních Lhotách, 13 korun za litr.

Hudebně a motoristicky laděné pokoje, ale i „prezidentské“ apartmá nebo pokoj zasvěcený Baníku Ostrava. To nabízí nový Retro Hotel Garage. Jaké jsou první reakce nocležníků z řad známých hudebníků? „Tak to jsme nikde jinde neviděli...“
To musíte vidět: Ostrava má hotel, který jinde nenajdete. Co pokoj, to unikát!