„To je ale moje zkušenost. Dobře za ty roky včelaření vím, že někdo, kdo chová včely pár stovek metrů od těch mých, může mluvit docela jinak. Obecně bych ale řekl, že ta první snůška asi bude trochu slabší, než včelaři očekávali. Úplná bída to ale nebude," upřesnil Bohumír Toman, který je místopředsedou Okresního výboru Českého svazu včelařů v Ostravě.

Jak dále dodal, zatím nemá přesné zprávy o první letošní snůšce od dalších včelařů z Ostravy a okolí. „Když kvetly řepky, tak z těch už byla snůška lepší. Na druhou snůšku si musíme ještě počkat, budu ale věřit, že dopadne slušně," doplnil Bohumír Toman s tím, že v prodejně včelařského družstva Apis už prodávají i med z první letošní snůšky.

Včelař Ivan Korba ze Slezské Ostravy zatím ještě první letošní med nestáčel.

„Počkám ještě, stáčet budu v červnu. Kdy přesně, to zatím nevím. Z toho, co jsem stačil vysledovat u svých včelek, to odhaduji na průměrnou úrodu. Snůška medu bude slabší než loni, ale nebude úplně špatná. Odhaduji to tak na osmdesát procent té loňské první snůšky," uvedl včelař Ivan Korba, který letos oslavil už šestaosmdesáté narozeniny.

Jak dále dodal, jeho úly ve Slezské Ostravě jsou umístěny na velmi výhodném místě. „Včelky tu mohou létat do zahrad, dostanou se i do lesa. Už v březnu mívají malou snůšku, asi od vrb. Pak se rozletí na zahrádky, potom kvetou ovocné stromy, kaštany a maliny. Pak med z první snůšky většinou už stáčím. Nechci totiž, aby v něm byly lípy. Druhá snůška už je pak prakticky ze všeho, co v červnu a počátkem července kvete," vysvětlil Ivan Korba.