Nechcete zklamat své děti, které si přejí, aby jim Ježíšek pod stromeček nadělil drahou hračku, tablet nebo chytrý telefon? A nemáte na jejich nákup dostatek peněz?

„Hodně rodičů se nechá před Vánocemi zlákat nabídkou úvěru a nakonec na něj kývnou. Často aniž by zvážili následky, které to pro jejich rodinný rozpočet do budoucna bude znamenat," upozorňuje předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska (SOS MaS) Marcela Reichelová. Inzeráty a nabídky se podle ní spotřebitelům často snaží namluvit, že půjčit si na Vánoce je tím nejsnadnějším řešením všech problémů.

„Pak ovšem přichází leden a kruté vystřízlivění. Právě neschopnost dostát svým finančním závazkům je největším rizikem každé půjčky," upozorňuje Marcela Reichelová s tím, že obránci spotřebitelů rozhodně nedoporučují řešit pořizování dárků či zimní dovolenou půjčkou, a to ani zdánlivě malou. „Lidé totiž často zaplatí kromě úroků i poplatky za vyřízení půjčky či sjednání smlouvy i za její správu. Určitě neplatí úměra, že malá půjčka rovná se snadné splacení," vysvětlila předsedkyně SOS MaS s tím, že pokud se lidem nedaří splácet, musejí počítat s citelnými sankcemi.

Úvěry

Od 1. prosince letošního roku vstoupil v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Do hledáčku dozorového orgánu, kterým bude napříště u všech typů spotřebitelských úvěrů (bankovních i nebankovních) Česká národní banka, se totiž dostanou i mikro půjčky, to znamená půjčky do 5 tisíc korun. „Nová právní úprava by měla také více chránit spotřebitele před neuváženým půjčováním. Věřitelé by před samotným uzavřením smlouvy měli ve vlastním zájmu pečlivěji než dosud zkoumat a posoudit schopnost spotřebitele plnit závazky ze smlouvy o úvěru.

Dosud platilo, že v případě, že si věřitel dlužníka dostatečně neprověřil a půjčil osobě, která na splácení neměla, tak se úvěrová smlouva zrušila, klient sice neplatil žádné sankce, zároveň ale musel celý dluh najednou splatit. Podle nových pravidel už ale bude moci vypůjčenou částku (bez úroků a sankcí) splácet postupně, podle svých možností," vysvětlila Marcela Reichelová.