V barvách trikolóry se tak rozsvítí věž radnice a Most Miloše Sýkory. Uctít památku hrdinů II. světové války a zároveň poděkovat hrdinům dnešních dní může i každý obyvatel Ostravy, když ve svém okně ve čtvrtek 30. dubna rozvítí svíčku. 

Ilustrační foto.
Plošné testování v MS kraji začne s 5 tisíci dobrovolníky, stát bude 3 miliony

„Nemůžeme si sice připomenout osvobození města veřejně, jak jsme na to zvyklí, ale to určitě neznamená, že jsme rezignovali na uctění památky veteránů a bývalých i současných hrdinů,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Podívejte se na fotogalerii z oslav 70. výročí osvobození Ostravy:

„Alespoň na dálku tak mohou poděkovat bývalým i současným hrdinům. Rozsvítíme tak společně Ostravu nejen ve vzpomínce na všechny padlé z posledních dní II. světové války, za všechny, kteří bojovali za naše osvobození, ale i za všechny ty, kteří pomáhají v té současné koronavirové válce. Protože každá doba má své hrdiny,“ prohlásil Macura.

Vstupní budova do ZOO Ostrava, 27. dubna 2020 v Ostravě.
ZOO Ostrava otevírá v úterý, roušky sebou, odstupy dva metry a neshlukovat se

Už během dubna představilo město na svých sítích sérii fotoportrétů novodobých hrdinů od Borise Rennera a vytvořilo i sérii fotografických koláží současných míst provázaných s autentickými historickými snímky.

V minulých letech byly oslavy výročí osvobození vždy spojené s bohatým programem, včetně ohňostroje. Atraktivní program byl původně plánován i pro rok letošní. Na 30. dubna počítal se zapojením desítek historických vozidel, letadel či tanků a stovek vojáků v dobových kostýmech, samozřejmě s velkou účastí veřejnosti.

Opilý řidič jel v neděli večer Karvinou a demoloval vozy.
PODÍVEJTE SE: Opilý řidič jel Karvinou a demoloval vozy

Konat se nebude ani tradiční organizovaný pietní akt u památníku v Komenského sadech. I přesto mohou samozřejmě lidé, kteří chtějí uctít památku padlých, kdykoliv v tento den položit u sochy kytici individuálně. Vedení města tak učiní během čtvrtečního dopoledne.

Osvobození Ostravy 30. dubna 1945 předcházela rozsáhlá Ostravsko-opavská operace, která byla největší válečnou událostí na našem území. Trvala téměř dva měsíce. Oblast Ostravy a okolí měla pro nacistické Německo klíčový význam, jelikož byla hlavním zdrojem černého uhlí a centrem výroby oceli. Město osvobodila Rudá armáda pod velením maršála Andreje Jeremenka.

Podílely se na něm také vyčleněné svazky 1. čsl. armádního sboru. Během operace přišly o život tisíce sovětských a stovky československých vojáků. V Památníku Rudé armády v Komenského sadech, u kterého se každoročně konaly vzpomínkové akce, jsou uloženy ostatky stovek z nich.

Archeologové prohledávají proluku v centru Ostravy kde má vyrůst nový dům - Nové Lauby, duben 2020.
PODÍVEJTE SE: Archeologové v centru Ostravy zachraňují minulost