„Rychlodobíjecí stanice dokáže za 20 minut doplnit baterie elektrického vozu na 80 procent jejich kapacity. Města na severu Moravy a ve Slezsku dlouhodobě sází na elektromobilitu s cílem eliminovat zdroje znečištění ovzduší," uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. V Moravskoslezském kraji podle něj v současnosti funguje pět veřejných dobíjecích stanic Elektromobility ČEZ jedna rychlodobíjecí a čtyři klasické. Kromě tří ostravských stanic jsou „dobíječky" k dispozici ještě v Havířově a Třinci. Další stanice jsou připravovány. V kraji také jezdí zhruba desítka elektromobilů v barvách projektu Elektromobilita ČEZ. Využívají je města Ostrava a Havířov, a dále Krajský úřad Moravskoslezského kraje a společnost ČEZ Měření.

„Moravskoslezský kraj je historicky prvním krajem, který se stal naším partnerem při propagaci elektromobility. Na jeho území cítíme velký potenciál pro rozvoj našich aktivit, elektromobilita se tady stává přirozenou součástí dopravy. Aktuálně máme v přípravě další kroky, které výrazně přispějí k expanzi elektromobility v regionu," doplnil manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.

V celé republice je v současnosti registrováno asi 600 elektromobilů, z nichž 40 patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Do konce letošního roku však odhady hovoří o překonání hranice 1000 elektromobilů v ČR. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se stávají běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů. (lap)